Recenze: Don Papa – levný sladký rum plný citrusů
Možná vnímáte rum spíše jako záležitost Karibiku a Kuby, které sice tento alkoholický nápoj proslavily, ale rozhodně nejsou jeho jedinými producenty. Rum Don Papa (v překladu pantáta), pojmenovaný po filipínském bojovníkovi za svobodu Papa Isiovi, totiž pochází z jihoasijských ostrovů Filipín, které si většina z nás spojuje spíše s tropickou dovolenou než s alkoholem.
To však rozhodně neznamená, že by Don Papa snad pokulhával za svými západními protějšky – možná vás to překvapí, ale právě Filipíny jsou oblastí, ze které se do světa rozšířilo pěstování cukrové třtiny, ze které se rum destiluje.
Filipínská cukrová třtina dělá charakter Don Papa
A právě filipínská cukrová třtina použitá na výrobu rumu Don Papa je podle mého názoru to, co ho odlišuje od jeho karibského konkurenta. Speciální starobylá odrůda cukrové třtiny, zrající pod paprsky silného jihoasijského slunce, je totiž mnohonásobně sladší než ta, která se pěstuje v Karibiku, čímž dodává rumu Don Papa jeho specifickou sladkou chuť. Pokud jste tedy stejně jako já fanoušky spíše sladších, aromatických rumů, rum Don Papa by mohl být pro vás ten pravý.
Podrobnosti a hodnocení rumu
Don Papa – od třtiny až k rumu
Cesta tohoto filipínského pantáty od cukrové třtiny až po lahev rumu začíná na svazích tropického ostrova Negros (v oblasti známé jako „Sugarlandia“), přesněji řečeno na úpatí hory Mt. Kanloan, kterou pokrývá úrodná vulkanická půda nabízející skvělé podmínky pro pěstování mimořádně sladké cukrové třtiny. Z té je pak vyrobeno takzvané tekuté zlato – melasa – která dodává rumu jeho specifickou chuť. Zpracovaná melasa je poté, co projde procesem destilace a fermentace, uložena do prvně plněných sudů po bourbonu a opálených sudů z amerického dubu.
Díky vyšším teplotám panujícím v tropickém klimatu Filipín se zintenzivní kontakt rumu se dřevem sudů, ve kterém je uložen k odpočinku, což dodává výslednému nápoji nejen sytou barvu, ale troufám si říct, že i velice bohatou chuť s jemnými tóny ovoce a vanilky. A pak už přichází na řadu jen doslazení melasou a závěrečná filtrace tohoto 40 % rumu přes uhlí. Uhlí sice rum jen čistí, ale kdybyste chtěli třeba rum černý jako tento nerost, tak se podívejte na Kraken rum. Ten je černočerný jako uhlí.
Jak chutná sladký rum Don Papa?
A jaká jsou vlastně specifika tohoto rumu? Díky poměrně dlouhé době odležení v sudech (celých sedm let) má zlatavě jantarovou barvu a podle mého názoru i velice intenzivní vůni. Na rozdíl od většiny karibských rumů, ve kterých je výrazná především chuť a vůně vanilky, je Don Papa převážně ovocný. Don Papa patří mezi nejprodávanější a nejlepší rumy, které je možné koupit v obyčejných supermarketech. Nejprve se projeví výrazné tóny pomeranče, kokosu, banánu a dalšího tropického ovoce, na patře ucítíte zajímavou chuť kandovaného ovoce a medu.
Závěr je přiměřeně dlouhý. Každopádně některé zákaznické recenze se shodují v tom, že rum je poměrně dost sladký. Jenže, 100 lidí, 100 chutí.
Rum je vzhledem k použité odrůdě cukrově třtiny velice sladký, ale zároveň je cítit jemná hořkost. Don Papa je výborný nejen při pokojové teplotě, ale i s kostkou ledu.
Historie rumu
Pokud vás stejně jako mě rum Don Papa zaujal svou chutí a vůní, určitě se budete chtít dozvědět více o jeho původu a historii. Výrobcem tohoto rumu je společnost Bleeding Hearts Rum Company, ale samotná značka Don Papa, jejímž zakladatelem je Stephen Carroll, je sama o sobě vlastně velice mladou značkou, jelikož byla založena poměrně nedávno – v roce 2011. V Evropě byl rum představen v roce 2012 na Rum Festu v Londýně.
Pokud vás zaujal stylový obal, vězte, že jeho název i kresba na obalu v sobě skrývají více, než se může na první pohled zdát – oba totiž reprezentují filipínskou národní hrdost a touhu po svobodě. Jak již bylo řečeno, muž vyobrazený na etiketě představuje filipínského bojovníka za svobodu proti španělské nadvládě, kolonela Dionisia Magbuelase. Tento muž, spíše známý jako Papa Isio, byl hrdinou filipínské revoluce. S melasovým rumem ho pojí jedna zajímavá paralela, a to fakt, že před vstupem mezi rebely pracoval na jedné z mnoha filipínských třtinových plantáží.
Další (už o něco méně pozitivní) paralelou je fakt, že Papa Isio nezemřel v rukou Španělů, proti kterým bojoval, ale byl zajat a zabit Američany. Rum pojmenovaný na jeho počest tedy Filipíncům pomyslně vybojoval místo na slunce mezi (jiho)americkými rumy, které obvykle trh s těmito destiláty opanují.
Kdo si na Don Papa 7y pochutná?
Myslím, že po tomto sladkém filipínském rumu by měl sáhnout každý, kdo s rumy teprve začíná, či všichni ti, kteří upřednostňují spíše destiláty se sladší chutí. Je však nutno přiznat, že tento rum patří mezi ty doslazované (a to melasou, jak již bylo řečeno; 7y obsahuje 29 g glukózy), což nemusí vyhovovat úplně každému.
Na druhou stranu se jedná o ten nejprodávanější rum v České republice, což rozhodně hovoří v jeho prospěch. Pokud tedy hledáte příjemnou změnu od karibských a kubánských rumů, filipínský bojovník za svobodu Don Papa rozhodně nebude krokem vedle. Koupíte ho za cenu v rozmezí od 800 do 1000 Kč.