Recenze: Diplomatico Mantuano – těžší rum na počest vznešeného muže

Diplomatico Mantuano 8y 0,7l 40%

Pokud jde o název, myslím, že tento venezuelský rum světoznámé jihoamerické destilerie Diplomatico bude jen stěží hledat konkurenci – Mantuano totiž v českém překladu znamená doslova „vznešený muž“. Nebude asi žádným překvapením, že tímto „vznešeným mužem“ je myšlen muž vyobrazený na většině lahví této značky, znalec rumů Don Juancho Nieto Meléndez.

Tento venezuelský cestovatel a opravdový odborník na výrobu rumu, který v 19. století v honbě za dokonalým rumem procestoval celý Karibik, totiž údajně stojí za některými jejich současnými recepty. Ať už se jedná o pravdu či pouhou legendu, právě rum Diplomatico Mantuano je Don Jaunchovi věnován. Pojďme se tedy společně podívat, jestli rum Mantuano dostojí věhlasné pověsti muže, na jehož počest byl vyroben.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Diplomatico-Mantuano-thumb
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Diplomatico
  • Stáří: 8 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Karamelově zlatá

Naše hodnocení

89 %

Hodnocení čtenářů

4.2/5 - (40 hlasů)

Zrod rumu Mantuano

Když jde o nejlepší rum, proces jeho výroby je podle mě jedním z klíčových prvků výsledné chuti a vůně. Výrobní postup zahrnující destilaci několika různých rumů z melasy a třtinového medu, které jsou následně spojeny ve výsledném blendu, se vlastně tolik neliší od výrobního postupu, jakým vznikal jeho předchůdce, Diplomatico Reserva. Rozdíl spočívá ve vzájemném poměru jednotlivých složek, tedy Column, BatchKettle a PottStill rumů. Jejich blend je následně uložen v dubových sudech po bourbonu a single malt whisky a nakonec odložen k odpočinku na celým osm let.

Vznešený názvem i vzhledem

Než se přesuneme k analýze vůně a chuti, za zmínku určitě stojí krásné balení, které se tmavé lahvi Diplomatico Mantuano dostalo. Na první pohled se jedná o typický design této značky, který je sice jednoduchý, ale dotek luxusu a exkluzivity mu rozhodně nechybí. Tvář Don Jauncha na obalu jistě nikoho z nás nepřekvapí, jelikož je nejen poznávacím symbolem této značky, ale jedná se především o rum vyrobený na jeho počest.

Třešničkou na dortu je výrazná oranžová barva písma a obalu, která hezky kontrastuje s tmavým sklem lahve typicky oblých tvarů, která se bude vyjímat v každém domácím baru.

Co očekávat od chuti a vůně?

Konečně se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu – samotnému obsahu lahve Diplomatico Mantuano. Na první pohled mě rum zaujal svou krásnou tmavě zlatou, téměř karamelovou barvou, která je výsledkem destilace z melasy a třtinového medu. Vůně se zpočátku může zdát velice lehká, s aromatem především sušených švestek a nejrůznějšího koření. Škoda, že ho nebude možné nikdy ochutnat například jako vzorek, který nesl rumový kalendář 2024.

Pokud jde o samotnou chuť tohoto venezuelského rumu, je rozhodně mnohem těžší, než jak napovídá jeho vůně. Zaujme především máslovou chutí, kterou doprovází jemné tóny vanilky a několika druhů sušeného ovoce. Nepřekvapí ani náznak aromatu dubového dřeva, kterou rumu dodaly sudy, ve kterých celých osm let odpočíval.

Celkově mohu říct, že chuť je velice vyvážená a není příliš sladká, jelikož rum není doslazován. Na patře zanechává hřejivý pocit a má sice kratší, ale výrazný a spíše sušší závěr. Výrazná je taky ostřejší lihovost rumu.

Kdo si na rumu Diplomatico Mantuano pochutná nejvíce?

Myslím, že tento „vznešený“ venezuelský rum rozhodně potěší každého, kdo upřednostňuje spíše těžší rumy s výraznější lihovostí. Chutný je jak samotný, tak na kostce ledu, ale pokud nejste fanoušky výraznější chuti alkoholu, oceníte ho i jako součást vašeho oblíbeného rumového koktejlu.

Určitě s ním neuděláte krok vedle, pokud vám zachutnal jeho předchůdce, rum Diplomatico Reserva, jelikož oba rumy jsou si díky podobnému procesu výroby chuťově velice blízko, přestože opravdoví znalci jemné nuance v rozdílech mezi těmito dvěma rumy bezpochyby postřehnou. K sehnání je tento rum s obsahem alkoholu 40 % za průměrnou cenu okolo 700 Kč.

Podobné příspěvky