Domů » Diplomático – jak budou chutnat jejich rumy

Diplomático – jak budou chutnat jejich rumy

Rumy Diplomatico

Když se řekne venezuelský rum, možná si stejně jako já vybavíte Diplomático. Ačkoliv u nás je známá především díky oblíbenému rumu Diplomático Reserva Exclusiva, tato legendární značka nabídne skutečně obsáhlé portfolio rumů, které si právem vybojovaly řadu ocenění po celém světě.

A jak napovídá název dnešního článku, v následujících řádcích se s vámi podělím o tipy na rumy Diplomático, které by měl ochutnat každý milovník kvalitního rumu.

Diplomático Selección de Familia 12y

Moje volba pro první místo žebříčku možná mnohé překvapí – kde je onen slavný rum Reserva Exclusiva? Nebojte se, nikam se neztratil, jedná se totiž o speciální edici v dárkovém balení, která vychází právě z rumu Reserva Exclusiva. 

Rozdíl mezi nimi je však poměrně velký. Přestože výrobce i tentokrát vsadil na krásnou tmavou láhev, tradiční etiketa i dárková krabice dostaly krásnou zažloutlou patinu, která rumu opravdu sluší. Druhý zásadní rozdíl spočívá také v síle rumu, který obsahuje 43 % alkoholu. 

Diplomatico Seleccion De Familia 12y

Barva, vůně a chuť

V tmavé lahvi se skrývá překvapivě světlý rum zlatavě jantarové barvy. Ve vůni se prosazuje především sherry (což se vzhledem ke zrání v sudech po sherry dá očekávat), ale také tóny karamelu a medu. Chuťově jde o velice jemný a ve srovnání s Reservou také překvapivě suchý rum. Těšit se můžete také na výraznou chuť lesního ovoce a koření s náznakem tabáku.

Diplomático Distillery Collection

Pokud vám připadala překvapivá má první volba, druhé místo žebříčku vás možná zmate ještě více. Obsadila ho totiž celá kolekce rumů, tedy Diplomático Distillery Collection. Jedná se o rumy vyrobené na několika různých destilačních zařízeních, která každému rumu dodávají typickou chuť i vůni. Celou řadu pak sjednocuje jednotný design laděný do tří barev, modré, zelené a oranžové. Výrobce tentokrát vsadil na lehce “technický” design, díky kterému kolekce ostře kontrastuje s tradičními rumy Diplomático.

A jak rumy vznikaly? Zatímco pro výrobu rumu No. 1 (modrá etiketa) byla použitá kanadská destilační kolona na výrobu whisky, rum No. 2 (oranžová etiketa) vznikl pomocí speciálního dvoufázového procesu. Poslední rum z řady, No. 3 (zelená etiketa), vznikl destilací v tradičních měděných kotlích.

Tahle edice rumů je určená fajnšmekrům, kteří ocení metody výroby a které zároveň zajímá, jak se taková destilace projeví v konečném charakteru rumu. Ideální investiční příležitost.

Diplomatico Distillery Collection

Barva, vůně a chuť

Díky speciálním výrobním postupům každý z rumů nabídne specifický chuťový profil i vůni. Milovníky sladké vanilky v kombinaci s dubovým dřevem potěší rum No. 1, pokud naopak dáváte přednost ovocnějším rumům, doporučit můžu rum No. 2. Poslední rum z kolekce, No. 3, je pak zajímavou kombinací obou chutí, tedy tropického ovoce a vanilky. 

Diplomatico Mantuano 8y

Pokud nedáte dopustit na klasiku, radost vám jistě udělám se svým třetím tipem, osmiletým rumem Diplomático Mantuano. Ten zaujme tradičním provedením etikety i dárkového obalu, tentokrát v krásné sytě oranžové barvě. Inspirací pro tento rum se stal slavný cestovatel Don Juancho, který je mimo jiné tváří celé značky. 

Rum Mantuano vzniká kombinací metod pot-still a column-still a následně osm let zraje v sudech po bourbonu a single malt whisky. Výsledný rum má 40% obsah alkoholu. 

Diplomatico Mantuano 8y

Barva, chuť a vůně

Díky procesu zrání má rum krásně tmavě zlatou barvu a kořeněnou vůni. V chuti hrají prim převážně sušené švestky, dřevo a také jemné náznaky vanilky

Diplomático Single Vintage

Z řady rumů Diplomático bezpochyby vystupuje také předposlední kousek na mém žebříčku. Diplomático Single Vintage je nepřehlédnutelný nejen díky krásně tvarované lahvi, ale také netypické modro-stříbrné etiketě. Podobně jako Reserva Exclusiva či Selección de Familia zrál celých dvanáct let, tentokrát v sudech po bourbonu, sherry a single malt whisky. 

S edicí Single Vintage je to složité. Jde o výtečný rum, ale je jedinečný, takže je většinou vyprodaný. Jednak je to ideální investiční rum a pak je vážně moc dobrý. Já osobně mám schované 2 lahve a jednu mám načatou. Pokud ho náhodou v obchodě uvidíte, tak neváhejte a kupte ho.

Diplomatico Single Vintage

Barva, chuť a vůně

Výsledkem je tmavě zlatý rum s výrazným aroma pražené kávy, tabáku, čokolády a zralého ovoce. Chuťově je rum opravdu komplexní, těšit se můžete na tóny hořké čokolády, dubového dřeva, ale také jemný závěr s náznakem vanilky. 

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

A na závěr samozřejmě nesmí chybět zmiňovaná dvanáctiletá Reserva Exclusiva. Právem je považována za naprostou klasiku z dílny Diplomático a mimo jiné patří mezi nejprodávanější rumy u nás. A navíc ji zakoupíte opravdu v každém obchodě s alkoholem. O tom, že se jedná o naprostou klasiku, napovídá i krásně zpracovaná láhev a etiketa, u kterých si výrobce odpustil modernější prvky. Zkrátka láhev, která by neměla chybět v žádné sbírce kvalitního rumu (pokud se tedy bytostně nevyhýbáte sladkým rumům, jak vám prozradím o pár řádků dále). 

Rum Reserva Exclusiva je destilován pot-still metodou a následně celých dvanáct let zraje v sudech z bílého kanadského dubu. A asi ani není třeba dodávat, že i tento rum má 40% obsah alkoholu.

Toto je stará známá klasika, kterou už koupíte v každém obchoďáku. Je to dobrý nenáročný rum. Mezi námi, nebojím se ho nalít do Coly, ale je ho tam škoda. V míchaných nápojích mu to sluší a také mu to sluší v domácím vaječném koňaku.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Barva, chuť a vůně

Reserva Exclusiva má typickou jantarovou barvu. Po nalití do skleničky mně překvapila opravdu příjemná vůně, ve které převládá javorový sirup, hnědý cukr a vanilka. Už samotná vůně však může být nápovědou, že se jedná o opravdu sladký rum. Na druhou stranu se můžete těšit na tóny pomeranče a čokolády a vzhledem k dlouhému staření také jistou dřevitost. 

Zatímco výrazná sladkost může skutečné znalce rumu spíše odradit, troufám si říct, že se jedná o skvělou volbu pro všechny, kteří s rumem teprve začínají, případně si rádi čas od času dopřejí něco sladšího. 

 

O značce Diplomático

Palírna Diplomático se nachází ve Venezuele, konkrétně na úpatí And. Díky ideální lokalitě má blízko jak k pramenům čerstvé horské vody, tak rozsáhlým plantážím cukrové třtiny. Diplomatico jsou podle mého názoru docela kontroverzní rumy, které si postupně vybudovali zvučnou značku, ale zároveň spadají do takové té kategorie supermarketových „levných“ trháků. Možná z toho důvodu jsem ještě nikdy neviděl tyto rumu v rumovém kalendáři. Nicméně jsou to dobré kvalitní rumy, které chutnají spoustě lidem. Z toho důvodu se vám je nebojím doporučit.

Ačkoliv výroba rumu má ve Venezuele poměrně dlouhou historii, Diplomático bylo založeno relativně nedávno, v roce 1959.

Tajemství úspěchu značky nespočívá pouze v ideální poloze, ale také pečlivých výrobních postupech. Destilerie vlastní hned několik destilačních zařízeních, díky čemuž vyniká pestrou nabídkou rumů – zatímco lehčí rumy jsou destilovány na kolonách, komplexnější rumy vznikají metodou pot-still v měděném destilačním kotli.

Podobné příspěvky