Domů » Recenze: Abuelo XII – 12 letý rum ze dvou dubových sudů

Recenze: Abuelo XII – 12 letý rum ze dvou dubových sudů

Abuelo 12 Two Oaks Recenze

Je tomu těžké uvěřit, ale Ron Abuelo pro mě vždy zapadal do kategorie levnějších nevýrazných rumů. Tahle doba se zdá být pryč, protože Abuelo tlačí své rumy do vyšších cenových kategorií. Nové rumy jsou exotičtější, starší a experimentálnější. Stejně jako Abuelo XII Two Oaks. Nepleťte si jej s Abuelo 12. Jaký je tenhle rum?

Ještě se vrátím k Abuelo 12. To je moc dobrý a o polovinu levnější rum než tento experimentální dvousudový Abuelo XII. Právě Ron Abuelo XII patří do série inovativních rumů, které jsou stařeny experimentálními metodami. Tady je ten experiment ve dvou odlišných dubových sudech. V těch rum zraje. Jeden sud působí na chuťový profil rumu a druhý sud piluje chuť do hladkosti, aby pěkně chutnal a nikde v krku nedřel.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Abuelo 12 Thumb
  • Země: Panama
  • Palírna: Abuelo
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa
  • Barva: Tmavé zlato

Naše hodnocení

76 %

Hodnocení čtenářů

5/5 - (7 hlasů)

Jak se vyrábí Ron Abuelo XII Two Oaks?

Co to vlastně bylo za sudy? Jde samosebou o sudy z amerického dubu. Jeden je klasicky po bourbonu a druhý je extrazuhelnatělý sud z amerického dubu. Kupodivu by měl ten zuhelnatělý sud během staření rumu působit na jeho neskonale jemnou chuť.

Abuelo Xii Lahev

Ron Abuelo XII Two Oaks je namíchaný z různě starých rumů. Jejich stáří je v rozmezí 8-40 let, ale průměrný věk je 12 let, proto je Abuelo XII značený jako 12letý rum. Tyhle rumy zrají v dubových sudech po bourbonu. Poslední fáze staření rumu se dokončuje ve vypálených dubových sudech. V těch si rum poleží nějakých 9 měsíců.

Jak chutná Ron Abuelo XII Two Oaks?

Jako experiment rozhodně stojí za to. Já se k rumu dostal přes rumový kalendář 2024, kde byl jeho vzorek. Protože jsem o Abuelo XII slyšel, tak jsem se na něj těšil. Každopádně jsem nevěděl, že bude v adventním kalendáři. To bylo překvapení.

Abuelo Xii Test1

Aroma rumu je docela hutné. Je v něm cítit dřevo a opálené piliny. To jsou dominující vůně, ale za nimi jakoby vystupovala agresivní vínovo-ovocná sladká nakyslost. Z ovoce cítím v rumu zejména třešně doplněné čokoládovými tóny. Řeknu vám, nevoní to vůbec špatně.

Jestliže aroma rumu bylo víceméně sladké, tak po napití mám v puse, jako kdybych se napil javorového sirupu s čokoládou a nějakým ovocem. Každopádně je chuť rumu sladká a převážně čokoládovo-ovocná.

Abuelo Xii Test

V závěru se mi na jazyk vrací trocha nakyslosti. Kdybych nevěděl, že je XII ze sudu po bourbonu, tak bych normálně vsadil na portské. Chuťový dozvuk postupně hořkne a objevují se v něm tóny tropického ovoce, ananasu a banánu.

Jardův souhrn recenze

Není to špatný rum. Je z něj cítit příjemné dřevo a ty ostatní aromatické nuance jsou také pohodové, takže to tady všechno pěkně harmonicky hraje.

Jak už jsem ale psal v úvodu, tak Abuelo XII je o polovinu dražší oproti Abuelo 12, ve kterém vidím za míň peněz víc výkonu, jak se říká v IT hantýrce.

Abuelo XII je dobrý rum a doporučil bych ho všem nadšencům, kteří už nějaké to Abuelo ochutnali. Pokud jste od nic nic jiného neměli, tak si kupte spíš Abuelo 12.

Podobné příspěvky