Domů » RECENZE: Don Papa 10 Years – hodně sladký desetiletý rum

RECENZE: Don Papa 10 Years – hodně sladký desetiletý rum

Don Papa 10 Recenze

V oblasti sladkých rumů u nás patří Don Papa mezi jednoznačné favority, o čemž vypovídá i fakt, že se jedná o jeden z neprodávanějších rumů v České republice. Zatímco nejčastější volbou je zejména sedmiletý Don Papa, v dnešní recenzi se podívám na další produkt z dílny této destilerie, a to limitovanou edici Don Papa 10y. Jak se sami přesvědčíte, z řady vystupuje nejen díky nepřehlédnutelnému obalu, ale také barvě a chuti.

Rum s dlouhou historií (a nebo ne?)

Ačkoliv si většina lidí spojuje rum hlavně s oblastí Karibiku, filipínský rum Don Papa je výjimkou potvrzující pravidlo. Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, Filipíny, které se nachází kousek od Indonésie, mají totiž skvělé klimatické podmínky pro pěstování kvalitní cukrové třtiny. 

Navzdory příznivým podmínkám tohoto tropického ostrova byla destilerie Don Papa založena poměrně nedávno, a to v roce 2011. Sotva desetiletou historii si však vynahrazuje velkým množstvím odkazů na bohatou minulost Filipín. Na ten odkazuje už samotný název rumu, Don Papa – jedná se o přezdívku filipínského revolucionáře Papa Isia, který byl hrdinou filipínské revoluce proti španělským kolonizátorům. Toho bychom našli také na obalu lahve.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Don Papa 10y
  • Země: Filipíny
  • Palírna: Don Papa
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 43 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavý jantar

Moje hodnocení

86 %

Výroba rumu Don Papa

Na začátek vás možná trochu zklamu – pokud znáte rumy Don Papa, výrobní proces jejich desetiletého sourozence vás asi příliš nepřekvapí. Přesto bychom mezi nimi našli několik opravdu zásadních rozdílů. Tím nejvýraznějším je o tři roky delší dobou staření a odlišná metoda destilace. A pokud bychom chtěli být puntičkáři, rozdíl spočívá také v obsaženém alkoholu – zatímco sedmiletý Don Papa obsahuje 40 % alkoholu, v desetiletém bychom našli o 3 % více.

Don Papa 10 1

Pro ty, kteří se s rumem Don Papa setkávají poprvé, se u výrobního procesu alespoň krátce zastavím. Don Papa je tmavý melasový rum, který je vyráběn z jedné nejsladší cukrové třtiny na světě, což se také odráží v jeho chuti. Samotná destilace rumu probíhá metodou pot still, a na konci celého procesu je získán destilát s 60 % alkoholu. Ten je následně ředěn, případně doslazován melasou. Výsledný blend je nakonec přefiltrován přes dřevěné uhlí a uložen do dubových sudů po bourbonu, ve kterých si poleží celých deset let.

Bude vás zajímat: Don Papa Baroko, Don Papa – levný sladký rum plný citrusů, Eminente Reserva 7y, nejlepší rumy Don Papa

Netypické balení

Myslím, že klasický Don Papa snad každého zaujme především pestrobarevným ilustrovaným obalem a čirou láhví, která dává na odiv jantarovou barvu rumu uvnitř. Právě v této oblasti se limitovaná edice Don Papa výrazně liší. Etikata i dárková tuba jsou vyvedené v netypické sytě černé barvě, která ladí s poměrně tmavým rumem uvnitř. Černou barvu sice doplňují tradiční ilustrace Papa Isia a množství filipínské fauny, tentokrát však v decentnější monochromatické formě. Osobně se mi obaly limitované edice opravdu líbí, možná dokonce o něco víc než klasické balení.

Barva, vůně a chuť

Don Papa 10 Test

Jak už bylo zmíněno, barva je podobně jako celé balení velmi tmavá, zejména ve srovnání se sedmiletým Don Papa. Ve vůni ucítíme typické aroma koření, kandovaného ovoce a vanilky, které doplňuje jemná vůně medu. Tyto prvky můžete očekávat i v samotné chuti, pro kterou je kromě výrazné sladkosti typická především kořeněná chuť. Díky dlouhému zrání v dubových sudech se v chuti nachází také opravdu jemné aroma dřeva. Celkově je chuť velice vyvážená s dlouhým závěrem.

Don Papa 10, prémiový rum z Filipín, je známý svým bohatým a sladkým profilem, který je výsledkem dlouhodobého dozrávání v sudech. Pro srovnání s Don Papa 10 bych zvolil rumy, které mají podobné charakteristiky v chutích a profilech, ale pocházejí z různých regionů nebo mají odlišné metody výroby.

Jedním takovým rumem je Ron Zacapa 23 z Guatemaly. Zacapa 23 je známý svým složitým systémem solera dozrávání a nabízí bohaté tóny karamelu, vanilky a tropického ovoce. Ve srovnání s Don Papa 10, Zacapa 23 může nabídnout podobnou úroveň sladkosti a komplexnosti, ale s jemnějšími a možná více vyváženými dřevitými a kořeněnými tóny, což je výsledek jeho jedinečného procesu dozrávání.

Dalším rumem pro srovnání by mohl být Diplomatico Reserva Exclusiva z Venezuely, který je také známý pro svou sladkost a bohatý profil. Diplomatico nabízí tóny medu, karamelu a sušeného ovoce, a ve srovnání s Don Papa 10 může mít více vyváženou sladkost a menší výraznost dřevitých tónů.

Kdo si na desetiletém rumu Don Papa pochutná nejvíce?

Stejně jako v případě ostatních Don Papa rumů je potřeba počítat s o něco sladší chutí, než na jakou můžete být zvyklí z karibských rumů. Na druhou stranu to něj dělá skvělý rum pro všechny, kteří s rumem teprve začínají, případně také stylový dárek, který se bude vyjímat na každé poličce s alkoholem.

Podobné příspěvky