RECENZE: Carúpano Reserva Especial 6y – rum s ananasovými tóny

Carupano 6y Recenze

Když se řekne venezuelský rum, nejspíš si vybavíte značku místní Diplomatíco. Venezuela však má v rukávu schováno es mnohem více – příkladem může být právě venezuelská destilerie Carúpano, která si už řádku let udržuje vysokou úspěšnost na mezinárodních rumových soutěžích. V dnešní recenzi se podívám na oblíbený kousek z jejich sortimentu, šestiletý rum Carúpano 6 Reserva Especial – ten je díky své svěží ananasové chuti jako stvořený do letních rumových koktejlů, které jsou v právě panujících letních vedrech bezpochyby aktuální. Tak pojďme na to!

Carúpano – velký hráč na rumových soutěžích

Právě úspěch na mezinárodních rumových soutěžích je tím, díky čemuž rumy destilerie Carúpano rozhodně vystupují z davu. První úspěch si destilerie připsala na svůj účet už v roce 1889, kdy získala několik ocenění na výstavě v Paříži. Za více než sto let, které od prvního úspěchu uplynuly, ukořistila na mezinárodních rumových soutěžích celou řadu dalších medailí, ale mezi nejlepší rum bych ho nezařadil. Jen od roku 2004 vyhrála destilerie po celém světe přes čtyřicet dalších ocenění.

Carupano 6y Lahev

Vznik dlouhé tradice rumu Carúpano

Samotný počátek značky Carúpano však není o nic skromnější. Destilerie byla založena už v roce 1762 ve venezuelském městě Macarapana-Carúpano, když španělský kapitán Felix del Fierro vybudoval usedlost Altamira-Carúpano, ve které začal produkovat rum. Nebyl to však rum jen tak ledajaký – pochlubit se může tím, že se jednalo o první Ron Añejo rum ve Venezuele. 

Výroba pokračovala i dlouho po kapitánově smrti, vskutku světových rozměrů však začala nabírat v roce 1954, kdy usedlost koupila rodina Morrisových, kteří spolu s majitelem společnosti Industrias Pampero, Alejandrem Hernandezem, založili společnost Destilería Carúpano. Přestože destilerie od té doby opět změnila majitele, díky jejich snaze zachování tradiční zpracování cukrové třtiny a výroby rumu si můžeme pochutnat na rumu Carúpeno i dnes.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Carupano 6y
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Carúpano
  • Stáří: 6 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

78 %

Hodnocení čtenářů

4/5 - (9 hlasů)

Dokonalé prostředí pro výrobu kvalitního rumu

Myslím, že důvodem nevídaného úspěchu na mezinárodních rumových soutěžích je kromě tradičních výrobních postupů především oblast, ve které se destilerie nachází. Usedlost Altamira a přilehlé plantáže jsou totiž součástí nížiny na úrovni moře, které přes den disponují vysokou teplotou a vysokou vlhkostí, kterou má na svědomí přilehlé Karibské moře. 

Znáte rumový kalendář? Tento vzorek rumu pochází právě z něj.

Tyto podmínky jsou nejen výborné pro pěstování cukrové třtiny s vysokým obsahem cukru, ale také pro samotný proces zrání rumu v sudech. Šestileté zrání rumu, který je destilován v destilační koloně, probíhá v sudech z amerického bílého dubu po bourbonu.

Jediná master blenderka ve Venezuele

Tak jako se jamajská destilerie Appleton Estate může pochlubit jedinou ženou-master blenderkou na Jamajce, i destilerie Carúpano je jedinou venezuelskou palírnou rumu, v jejímž čele stojí žena, a to master blenderka Carmer López de Bastidas. O jejím citu pro rum napovídá i to, že na své pozici pracuje více než 30 let. 

Stylový rum od hlavy až k patě

Pozadu za dlouhou tradicí i mezinárodním úspěchem nezůstává ani design lahví. Přestože v nabídce destilerie mě svým vzhledem o něco více zaujaly jiné kousky, šestiletá reserva je k dostání ve stylovém červenozlatém kabátku, který krásně doplňuje barvu rumu uvnitř. Skleněná láhev upoutá pohled elegantními křivkami, díky kterým vypadá rum mnohem luxusnější a dražší, než ve skutečnosti je. 

Barva, vůně a chuť rumu Carúpano 6 Reserva Especial 6y

Samotný rum se 40% obsahem alkoholu se může pochlubit sytě jantarovou barvou s oranžovými odlesky. Po nalití do skleničky mě přivítala příjemná květinová vůně, kterou doplňují tóny karamelu melasy a cukrové třtiny. Zanedbatelné nejsou ani osvěžující tóny ananasu a mírná dřevitost, kterou rumu dodává šestileté staření v dubových sudech v tropickém klimatu.

Carupano 6y Barva

Při ochutnání opět ocítíte chuť melasy, ale také rozinek či ananasu. Obecně je rum velice sladký a aromatický, avšak vyvážený, se středně dlouhým závěrem. Vzhledem k ananasovému nádechu tak mohu rum Carúpano 6 Reserva Especial 6y  doporučit nejen k popíjení samotný, ale také do letního rumového koktejlu. 

Podobné příspěvky