Recenze Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863
Na světě není moc rumů s kořeny u nás v České republice, pokud tedy nepočítáme Božkov, který nemá s pravým rumem nic moc společného. Výjimkou jsou rumy destilérie Albert Michler, která původně vznikla ve Slezsku, konkrétně ve vesnici Buková, která se nachází kousek od Jeseníku. A jelikož ze Slezska pocházím i já, v dnešní recenzi se zaměřím na jeden z rumů z nabídky této destilérie, konkrétně Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863.
Vlastně ještě je tady docela dobrý Heffron, ale ten zase nemůžeme srovnávat s tuzemákem. To si Heffron nezaslouží.
Odkud tedy vlastně je?
Na začátek je třeba uvést na pravou míru, že souvislost s jesenickou vesnicí je bohužel dnes jen symbolická. Ačkoliv byla společnost opravdu založena v roce 1863 ve Slezsku, odkud zásobovala rumem rakousko-uherský císařský dvůr a námořnictvo, rum samozřejmě dovážela, a to z Jamajky. Dnes už se oblast dovozu značně rozšířila a destilerie používá rumy nejen z Jamajky, ale třeba také Trinidu a Tobaga, Guatemaly, Dominikánské republiky nebo Barbanosu.
V dnešních dnech už bychom sídlo v Jeseníku také nenašli – jak uvádí web destilerie, společnost Albert Michler Distillery Int. Ltd., která sídlí v britském Bristolu, už má s původní značkou „Albert Michler, Buchsdorf, Likör, Rum udn Spiritus Fabrik“ společného jen máloco.
Podrobnosti a hodnocení rumu
Naše hodnocení
83 %
Způsob výroby
Jako většina karibských rumů je i Austrian Empire Navy Rum Reserva vyráběn z cukrové třtiny, která se díky kombinaci úrodné půdy a příznivého tropického klimatu řadí mezi jedny z nejkvalitnějších na světě. Samotný rum je unikátní směsí několika různých rumů, které byly všechny destilovány v kolonách a následně v rozmezí pěti až dvanácti let zrály v sudech z amerického a francouzského dubu a v sudech po španělském sherry. Za poměrem jednotlivých rumů ve výsledném 40% blendu stojí master blender Paul Caris.
Ocenění
Ačkoliv už tento rum nemá až na historii se Slezskem nic společného, hrdé Slezany možná potěší úspěch tohoto rumu na mezinárodních soutěžích. Konkrétně uspěl například na festivalu German Rum Festival v Berlíně v roce 2016, kde ukořistil stříbrnou medaili.
Designový obal
Druhé místo na berlínském rumovém festivalu však není to jediné, čím může tento rum zaujmout. Mě okamžitě upoutala především stylová láhev, která, ač se drží typických „rumových“ motivů, takříkajíc vystupuje z davu. Příčinou je pravděpodobně monochromatické provedení etikety i tuby, které dává krásně vyniknout mahagonovému obsahu lahve. Rozbouřené moře na ilustraci rozhodně nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o pravý námořnický rum.
Karamelová barva i vůně
Kromě obalu mě okamžitě upoutala také je krásná mahagonová barva, bohužel při nahlédnutí do složení zjistíme, že si k ní výrobce dopomohl karamelem. Karamel však ucítíme také ve vůni, kde ho však doprovází intenzivní aroma melasy a medu, ucítit můžete také kakao, hořkou čokoládu a oříšky.
Vyvážená, ale sladká chuť
Samotná chuť je poměrně nasládlá s tropickými náznaky banánu, rozinek a kokosu, ale také kávy či medu, kterou mu dodalo zrání v sudech z amerického a francouzského dubu. Ačkoli je rum celkem lehký a sladký, má dlouhý závěr, který překvapí krémovou chutí vanilky. Chuť je opravdu bohatá, jak je i pro rumy z Barbadosu typické.
Pro koho bude Austrian Empire Navy Rum reserva ideální?
Některé zkušené milovníky rumu obarvování karamelem a o něco vyšší obsah cukru možná úplně nepotěší, přesto se jedná o chutný a kvalitní rum, který stojí za okoštování. Jeho příjemnou, ač o něco sladší chuť oceníte při popíjení s přáteli. Vzhledem k pěknému designu a balení v tubě se může jednat také o vhodný dárek, který rozhodně potěší.