Recenze: Kong Rum – bylinný rum s inspirací goril

Kong Rum Recenze

Kong rum je melasový rum z Guatemaly s přídavkem guatemalských rostlin. Jde o bylinný rum, který je inspirovaný životním prostředí goril. Celé to má ale větší hloubku, protože rum vznikl zejména kvůli zvýšení povědomí o hrozbě vyhynutí goril. Část zisků z prodeje rumu proto přirozeně putuje na konto The Dian Fossey Gorilla Fund International. Má Kong Rum co nabídnout milovníkům rumu?

V tohle provedení je rum limitovaná edice o 4804 kusech. To je přesně tolik, kolik na světě zbývá goril z východních nížin. Z toho důvodu už je v některých státech zcela vyprodaný.

Hodnocení rumu

Kong Rum Thumb
  • Země: Guatemala
  • Palírna: Ron Kong
  • Stáří: rumy až 9leté
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa

Moje hodnocení

100 %

Základní informace o Kong Rum

Limitovaná edice

Ano

Země výroby

Guatemala

Objem lahve

0,7l

Jak se Kong Rum vyrábí?

Kong Rum se míchá z rumů, které vyrábí lihovar Darsa. V tom se vyrábí nejlepší guatemalské rumy. Takže nejen značka Darsa, ale také Duncan Taylor, Plantation Guatemala XO, Compagnie des Indes a další. Darsa má rozhodně dostatek zkušeností při výrobě kvalitních rumů.

Kong Rum Instagram
Zdroj: Instagram Kong Rum @kongrumofficial

Kong Rum v sobě mísí rumy zrající až 9 let. Tyhle rumy klasicky zrají v sudech z amerického dubu. V úvodu jsem psal, že Kong Rum je bylinný rum. On je totiž silně inspirovaný gorilím biotopem, takže je destilovaný s bylinnými přísadami, které se vyskytují v okolí goril. Jde o eukalyptus, divoký celer, banány, ostružiny, bambusové výhonky. Samozřejmě všechny ingredience výrobce neuvádí.

Proč tam ty byliny jsou? Hlavním smyslem je zachytit a předat chutě a vůně deštného pralesu. A to přesně takové, jaké jsou právě v nejbližším okolí goril žijících v horách Virunga.

Kong Rum Baleni rum box

Ty byliny se do rumu přidávají při destilaci. Jinak není Kong Rum jinak dochucovaný nebo doslazovaný. Vyrábí se zcela bez přísad. Díky tomu jde o čistě přírodní rum.

Jak chutná Kong Rum?

V nose jsou cítit sušené bylinky a koření. Velice výrazné jsou ve vůni tóny eukalyptu a muškátového oříšku. Aroma je ale celkově svěží s tóny citrusů a citronové trávy. Když rum trochu vyvětrá a provzdušní se, tak zesilují tóny citrusů, které nakonec přebíjí koření.

Rum Barva

Chuť Kong Rum je kořeněná. V puse je zase cítit muškátový oříšek, skořice, kardamom a ty chutě osvěžují citrusy se zázvorem. Rum je hladký, ale rozhodně není sladký. Dozvuk je lehce pikantní a navoněný. Nakonec jsou cítit hlavně citrony.

Design lahve

Lahev Kong Rum je inspirovaná samozřejmě gorilami. Ta lahev mi přijde trochu kontroverzní, ale musí se nechat, že je prostě fenomenální. Něco takového jen tak někdo nemá. Tedy pokud pominu mexický Deadhead rum. Ale to je zase jiný příběh.

Kong Rum Lahev Hlava Gorily

Hlava gorily je opravdu vyvedená do pěkných detailů. Snad lidstvu jednoho dne nezbyde na světě jako vzpomínka na gorily pouze tahle senzační lahev v podobě gorilí hlavy a budou tady s námi stále živé gorily.

Srovnání cen

Závěr

Kong Rum je perfektní způsob, jak podpořit gorily a jejich ochranu tím, co máte rádi. Rum! Část zisku z prodeje jde do fondu The Dian Fossey Gorilla Fund a GRACE Gorillas, který se stará o každodenní ochranu rwandských goril, jejich výzkum a vzdělávání lidí. Jde prostě hlavně o to, aby gorily nevyhynuly.

Podobné příspěvky