RECENZE: Dictador 20 [Jak chutná] kolumbijská klasika

Dictador 20y Recenze

Pokud patříte mezi milovníky rumu, předpokládám, že s tím kolumbijským už jste asi čest měli. Jedním z opravdu populárních představitelů kolumbijských rumů u nás jsou rumy značky Dictador, které navzdory lehce vyšší cenně najdeme i na regálech supermarketů. V dnešní recenzi se podívám na hned dvacetiletý kousek z jejich rozmanité kolekce, který se pyšní opravdu nečekaným množstvím ocenění na mezinárodních rumových soutěžích – Dictador 20. 

🍷Barva a vůně rumu

Dictador 20 Barva Rumu

O tom, že se uvnitř neskrývá opalovací krém, ale kvalitní rum, vás spolehlivě přesvědčí krásně temná mahagonová barva a příjemná vůně vanilky, pražené kávy, ořechů a medu. Vzhledem k dlouhému staření nebude žádným překvapením ani náznak dubového dřeva.

😋Chuť rumu

Med a jemné tóny dřeva můžete očekávat také v chuti rumu, která je příjemně zakulacená a jemná. Ucítíte však i chuť kakaa, karamelu či vanilky, v dlouhém závěru doplněnou o osvěžující citrusové tóny. Celkově se jedná o velice vyvážený rum, na kterým si pochutnají i opravdoví znalci. Ať už vás premiéra s kolumbijským rumem teprve čeká, nebo už jste tu čest měli, dvacetiletý Dictador rozhodně stojí za ochutnání. 

🥃Hodnocení

Dictador 20y
  • Země: Kolumbie
  • Palírna: Dictador
  • Stáří: 20 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Virgin sugar cane honey, Španělský
  • Barva: Mahagonová

Moje hodnocení

87 %

Zavítejte do Cartageny

Pokud bychom chtěli na mapě najít místo, kde tento rum vzniká, hledat musíme v severním regionu Jižní Ameriky. Kolumbie je zemí známou nejen pro své krásné bílé pláže lemující Karibské moře, ale především skvělým podnebím pro pěstování cukrové třtiny, a tedy i produkci výborného rumu.

Dictador 20 Lahev A Oceneni

Destilerii, ve které rumy Dictador vznikají, bychom našli na severu Kolumbie ve městě Cartagena. Za návštěvu stojí především díky množství památek, které se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud je pro vás výlet do Cartegany jen příjemnou představou, právě sklenička místního rumu vám tu pravou kolumbijskou atmosféru uliček v koloniálním stylu okamžitě vyčaruje i doma. Tak proč nezkusit právě tenhle dvacetiletý kousek?

Proč právě diktátor?

V případě, že na rozdíl ode mě vládnete španělštinou, pravděpodobně tušíte, že Dictador v překladu znamená diktátor. Tento název však není náhodný – odkazuje na historickou postavu, která se touto přezdívkou pyšnila. Severo Arango y Ferra, španělský výběrčí daní v této oblasti, si ji vysloužil svým poněkud svérázným přístupem ke své profesi. S rumem ho pojí především skutečnost, že to byl právě on, kdo místní rum začal vyvážet do celého světa. Na tuto tradici navázal o téměř dvě stě let později jeden z jeho potomků, Don Julio Arango y Parra, který v roce 1913 založil destilerii Destilería Colombiana. V současné době ji vede už třetí generace jeho rodiny. 

Jedna výhra za druhou

Dictador20 Hodnoceni Rumu

Než vám přiblížím poněkud netradiční metodu výroby, musím se alespoň krátce zastavit u úspěchů, které má tento rum za sebou. Na kontě má více než třináct medailí z mezinárodních rumových soutěží mezi roky 2011 až 2017, což je na tak krátkou dobu opravdu úctyhodné číslo. Namátkou můžu uvést například zlato ze soutěže San Francisco World Spirit Competition či China Wine & Spirits Awards v rove 2013. Pokud vás zajímají všechna jeho umístění, doporučuji zamířit na oficiální web výrobce, kde najdete jejich vskutku vyčerpávající výčet.

Jak se rum Dictador 20yo vyrábí?

Teď však zpátky k samotnému rumu. Hlavní rozdíl oproti ostatním rumům spočívá ve skutečnosti, že Dictador není vyráběn z třtinové melasy, jak bývá zvykem, ale z panenského medu z cukrové třtiny. Důvod je však poněkud méně poetický, než by se mohlo z dát. Jedná se o čistě pragmatické řešení, jelikož Kolumbie nařídila automobilkám použití biopaliv, což je v případě Kolumbie právě melasa. Destilerii tak nezbylo nic jiného než přijít s řešením v podobě použití medu z cukrové třtiny. 

Následně je částečně destilován v měděném destilačním kotli a částečně metodou continuous still v nerezové destilační koloně. Po destilaci je rum odložen ke staření do dubových sudů po Bourbonu a Portském, které mu dodávají typicky tmavou barvu a dřevitou vůni. Při zrání je použitý lehce modifikovaný solera systém, kdy jsou sudy doplňovány tím samým ročníkem. V praxi to znamená, že rum v blednu je opravdu čistě dvacetiletý a neobsahuje mladší, ale ani starší rumy.

Jak vypadá lahev rumu Dictador 20yo?

Pokud čekáte lahev, ze které na první pohled poznáte, že se jedná o rum, Dictador vás svým designem možná trochu zklame. Nejen, že se nejedná o čirou, ale černou láhev, ale i samotná etiketa působí možná až příliš moderním dojmem. Upřímně ve mně vzbuzuje spíše dojem, že ji ve výrobě zaměnili s lahvičkou krému na opalování s UV faktorem 20. Na druhý pohled ale musím uznat, že se jedná o lehce netradiční designovku, která vaši poličku s rumy bezpochyby obzvláštní. Pokud tak patříte mezi zapálené minimalisty, design lahve vás rozhodně zaujme.

Podobné příspěvky