[Recenze] Cihuatán Nikté rum s modrou etiketou

cihuatán nikté recenze

Rum Cihuatán Nikté mě očaroval na první pohled. Velmi výrazná etiketa, krásný tvar láhve, luxusní uzávěr. Rum inspirován mayskou kulturou starobylého města Cihuatán, na kterém dnešní destilerie působí. Musím uznat um a smekám před nápaditostí Master blenderka Gabriela Ayala, která odvedla skvělou práci a mistrně smíchala čtyři rumy o stáří 12 až 15 let, které zrály v sudech po bourbonu a nově plněných sudech z amerického dubu. 

Vyzývavý a extravagantní. Takový je rum Cihuatán Nikté

Jestliže chcete ochutnat něco výjimečného, pak doporučuji jednoznačně rum Cihuatán Nikté. Co nám může nabídnout a proč je tak zajímavý? Mnohé fajnšmekry překvapí svou omamnou vůní a charismatickou chutí. Osloví však také milovníky historie a umění! Proč? Stačí se podívat na etiketu a odpověď bude všem jasná. 

Podrobnosti a hodnocení rumu

cihuatan nikte recenze
  • Země: El Salvador
  • Palírna: Cihuatán
  • Stáří: 12-15 let
  • ABV: 47,5 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavé zlato

Naše hodnocení

94 %

Rum Cihuatán Nikté je limitovanou edicí špičkového rumu z palírny, která stojí jako jediná v údolí El Salvadoru. Rum je inspirován mayskou kulturou města Cihuatán. Přesně tam dnes destilerie působí. V překladu z původního jazyka jde o Zem za spící ženou. Legenda říká, že zdejší půdu obdařila hojností bohyně, která si tu pak ustlala a jako pohoří dodnes na svůj počin pečlivě dohlíží. 

Rum podtrhuje tmavě zlatá barva.

Luxusní láhev je mistrovským dílem

Co rozhodně stojí za povšimnutí, je samotná láhev. Její tvar, luxusní uzávěr a nezaměnitelná etiketa bude bavit každého milovníka umění. Rum Cihuatán Nikté je bohatě zdobený, stejně tak jako jeho dřevěný tubus. Ženská tvář napravo i nalevo představuje Ixchel, mayskou bohyni měsíce. Květy zaznamenávají krásu, had moudrost a králík plodnost. Symbol měsíce pak podněcuje evoluci a růst. Pyramida reprezentuje mayskou civilizaci. 

Design je poctou Kay Nikté, mystickému festivalu květů, kdy Mayové obětovali nesčetné okvětní lístky měsíční bohyni. Ta dokázala během jediné noci v podobě bílého květu naplnit vzduch vůní medu a jasmínu.

Čarovná vůně mystického muškátového oříšku a divoké orchideje

Rum je výsledkem skvělé práce Master blenderky Gabriely Ayalai, která smíchala hned čtyři rumy dohromady a to ve stáří od dvanácti do patnácti let. Rumy, které použila, zrály v sudech po bourbonu a nově plněných sudech z amerického dubu.

Blend čtyř rumů propůjčuje rumu Cihuatán Nikté jeho temně jantarovou barvu a bohaté aroma. Ve vůni se potkávají omamný jasmín, růže, salvadorské divoké orchideje, růžový pepř, rambutan, palmové květy a muškátový oříšek. Nechte se okouzlit touhle výjimečnou květinovou krásou. Rum doporučuji ostříleným znalcům a bude také skvělým dárkem. 

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že město Cihuatán bylo postaveno mayským kmenem, který žil mezi roky 900 a 1 200 n. l. a byli prosperující společností, jíž tvořili mj. matematici, astronomové a obchodníci? Není divu, že na jejich počest nechala destilérie zhotovit rum té nejvyšší kvality. Limitovaná edice rumu Cihuatán Nikté se destiluje podle nejmagičtějších tajemství a legend. Ochutnejte rum Nikté, který si svou osobitou vůní podmaní především milovníky výraznějších rumů. A jak doporučuji degustovat tento klenot? Samotný.

Podobné příspěvky