Domů » Bumbu rum XO – recenze panamského rumu

Bumbu rum XO – recenze panamského rumu

Bumbu Rum Xo Recenze

Bumbu rum z Panamy. Tam údajně vznikl první rum na světě. Barbados je místo a sídla palírny West Indies Distillery, kde se Bumbu normálně vyrábí, ale XO pochází z Panamy. Suroviny pochází takřka z celé latinské Ameriky. Jak dopadl tento rum v recenzi a jaké je jeho hodnocení?

Cesta Bumbu rumu začíná v Karibiku a jižní Americe. Konkrétně to může být Brazílie, Belize, Barbados, Salvador, Honduras a další země. Všude odtud pochází cukrová třtina, ze která se fermentuje a destiluje v palírně v Barbadosu. Pak rum zraje v dubových sudech po sherry a nakonec se stáčí do lahví. Bez přidaných barviv a umělých příchutí. Takhle se to tam dělá už od roku 1840. Tedy tady je to trochu jinak, protože pálení a zrání probíhá v Panamě.

Podrobnosti a hodnocení rumu

  • Země: Panama
  • Palírna: Bumbu Rum
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Mahagonová

Naše hodnocení

88 %

Hodnocení čtenářů

3.9/5 - (41 hlasů)

Porovnání cen Bumbu rum

Co vás zaujme?

První věc, která vás na Bumbu rum zaujme, je atraktivní a netypická lahev. Samozřejmě je to hlavně marketingové lákadlo a také způsob, jak se na trhu odlišit. Lahev Bumbu rumu je pěkně oblá s je na ní velice výrazné logo se zkříženími kostmi, ale to si dělám legraci, protože to kosti asi nejsou. Nebo jo? Logo je pouze připomíná. Pokud ale máte rum spojený s námořníky a piráty, tak jako já, tak vám to také určitě připomíná zkřížené kosti. Lahev je celá černá, ale rum má pak svoji krásně rumovou barvu pro rumy typickou. Mám pro vás tip na opravdu černý sladký rum Kraken, ale to jen pro to, kdyby vás zaujala černá barva. Jestliže ale chcete rum jako dárek, tak určitě koukněte na Don Papa, jehož etiketa patří v současné době k tomu nejlepšímu, co může lahev zdobit. Samozřejmě samotný rum také stojí za to.

Co je v lahvi?

Bumburum Xo Recenze
Zdroj: Sovereignbrands

První dojem

Jako první se sluší ohodnotit barvu rumu. Někde jsem četl, že je tmavá, ale to se mi osobně moc nezdá. Barva Bumbu rumu je prostě typická mahagonová. Samozřejmě záleží na ročníku, který budete zrovna mít. Já recenzuju 18 letý Bumbu rum XO, který určitě patří do kategorie nejlepší rum. Stejně jako jeho mladší, přeslazený, 15 letý kolega.

Nos

v rumu cítím karamel, vanilku, pomeranč, kávu, poměrně dost koření a v závěru hnědý cukr. Celkově mi rum pěkně voní, ale kdybych tam necítil kávu, tak by mi voněl ještě víc. Nicméně, ta káva je tam skoro neznatelná, jen já na ní mám asi nějaký radar.

Chuť

Chuť je hlavně citruso-vanilková, ale známe to, každý máme ty chutě trochu jinak postavené. Co jsem tak pročítal recenze, tak lidé tam hodně cítili pepř a kávu. Kávu mohu potvrdit, ale pepřovitost jsem ani náhodou nepostřehl. Bumbu rum XO není přeslazený.

Dozvuk

Při dozvuku mě docela překvapila síla rumu. XO je prostě silnější rum. V dozvuku je pak cítit sherry, které se do rumu dostane z dubových sudů sherry cask.

Verdikt

Bumbu rum patří do složitých rumů pro náročné. Tohle je lahev, kterou bych se nebál nikomu dát jako dárek. Rum je unikátní také svojí kořenitostí, která dobře dokresluje celý charakter destilátu. Od rumu nečekejte typické chlastovité pirátské pití, ale spíš takovou pochoutku (nechci psát dezert). Říznout colou ho můžete vždycky. Ne, dělám si legraci, protože na to, abyste to udělali, vám bude rum až moc chutnat.

Podobné příspěvky