Domů » RECENZE: Legendario Elixir de Cuba 7y – Sladký rumový likér

RECENZE: Legendario Elixir de Cuba 7y – Sladký rumový likér

Legendario Elixir De Cuba 7 Recenze

Rum se u nás bezesporu těší velké popularitě – navzdory pouze desetimilionové populaci se Česká republika pravidelně objevuje na žebříčku zemí s největší roční spotřebou rumu. Mezi velice populárními kubánskými rumy bychom však našli jeden, který tak trochu klame tělem. Jak se dozvíte v dnešní recenzi, sedmiletý sladký kubánský rum Legendario Elixir De Cuba totiž není tak docela rum…

Sladký rumový likér

Hned na úvod musím začít konstatováním, že pokud nepatříte mezi milovníky sladkého pití, Legendario Elixir de Cuba vás pravděpodobně příliš neosloví. Důvod už je lehce naznačen v úvodu – Elixir de Cuba totiž není klasický rum. Přestože je vyroben z rumu, jedná se o tzv. rumový nápoj, a to především z hlediska obsahu cukru. 

Kuba, odkud tento destilát pochází, totiž poměrně přísně reguluje podmínky toho, kdy může být destilát označen jako rum. Jednou z hlavních podmínek je, jak již bylo řečeno, obsah cukru, který nesmí přesáhnout hranici 20 gramů na litr. Asi není třeba dodávat, že Legendario Elixir de Cuba tuto podmínku nesplňuje. Z toho hlediska je prodáván pod názvem rumový elixír, punč, likér, nebo Punch au Rhum. 

S vysokým obsahem cukru rovněž souvisí obsažené množství alkoholu, které je oproti klasickým rumům poněkud nižší. V případě Elixiru de Cuba se pohybuje kolem 34 %, což je opět pod hranicí minimálního obsahu alkoholu, která je u rumu stanovena na 37,5 %.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Legendario Elixir De Cuba 7 Thumb
  • Země: Kuba
  • Palírna: Legendario
  • Stáří: 7 let
  • ABV: 34 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

82 %

Kde se vzal rum Legendario?

Než se přesunu k metodám výroby, alespoň krátce nahlédněme do minulosti této slavné kubánské značky. Ta byla nebyla založena nikde jinde než v Havaně, hlavním městě Kuby, které by měl podle mého názoru každý milovník rumu aspoň jednou za život navštívit. 

Přestože samotná značka existuje teprve od roku 1946, je třeba zmínit, že první Legendario rum byl vyroben v samotném historickém srdce Havany, kde se rumy vyráběly už v 16. století. Dnes už bychom však destilerie Legendario našli napříč po celé Kubě, mimo jiné ve Villa Clara, Matanzas či Pinar del Rio. Zároveň je třeba dodat, že ačkoliv se původně jednalo o rodinný kubánský podnik, dnes má sídlo ve Španělsku. Asi tak nebude žádným překvapením, že velké popularitě se těší právě v této jihoevropské zemi.

Metoda výroby

Výrobce uvádí, že je tento rumový nápoj vyráběn z několika zralých melasových rumů Añejo vyráběných tradiční kubánskou metodou, které by vzhledem k označení rumu měly být minimálně sedm let staré. Samotné rumy jsou destilovány z fermentu kvalitní cukrové třtiny a demoralizované vody, která napomáhá k rozvinutí jednotlivých chutí. Jak je pro kubánské rumy typické, destilace probíhá v tzv. destilační koloně. Směs rumů si následně dva až čtyři roky odpočine v sudech z amerického bílého dubu.

Sladké rozinky

Dalším důležitým krokem ve výrobním procesu jsou rozinky. Ty jsou vmíchány do směsi a přibližně měsíc se macerují, dokud nápoji nedodají jeho typickou sladkou chuť. Po maceraci jsou vymačkány a získaná šťáva je rovněž přidána do výsledného destilátu. Díky tomu se může pyšnit opravdu výraznou chutí macerovaných rozinek a tropického ovoce, které jsou pro rumové Elixiry typické. Přidaná rozinková šťáva navíc zajistí nezaměnitelnou hutnou konzistenci, která připomíná sirup nebo med.

Lahev, která neurazí, ani nenadchne

Legendario Elixir De Cuba 7 Etiketa

Před hodnocením samotné vůně a chuti se musím aspoň krátce zastavit u balení, respektive lahve. Ta sice není kdovíjak designovým kouskem, na druhou stranu je z ní na první pohled zřejmé, že máme co do činění s kubánským pitím – pokud tedy poznáte kubánskou vlaječku, která zdobí hrdlo lahve.

Barva, vůně a chuť

V tmavé lahvi na nás čeká hutná jantarová tekutina s výraznou vůní rozinek, které jsou pro Elixir charakteristické. Ucítíme však i tóny typické pro klasický rum, jako je karamel či citrusové plody. Rozinky hrají prim i v chuti, kde je opět doprovází karamel a pomeranč. Připravte se na poměrně sladkou chuti, která k vysokému obsahu cukru rozhodně není žádným překvapením. Pokud si tedy čas od času rádi dopřejete něco sladšího, tento rum by pro vás mohl být ideální volbou. Chuťově je tento rumový likr srovnatelný s Capitan Bucanero elixír.

Podobné příspěvky