[Recenze] A.H.Riise Non Plus Ultra very Rare 25y (moje zkušenosti)

A H Riise Non Plus Ultra Recenze

Termín Non Plus Ultra, který si většina rumařů spojuje právě s rumy A. H. Riise, je poměrně výstižným názvem a zároveň malou nápovědou, co náš čeká uvnitř stylové lahve. Pokud tedy víte, co vlastně znamená – pro jeho význam se musíme podívat do románské mytologie, kdy tato slova údajně řecký hrdina Heracles napsal na sloupy u Gibraltarské úžiny, v té době považované za konec světa. Zatímco v jeho podání šlo o doslovný překlad (tedy „Dál už to nejde“), dnes se používá přeneseně, ve smyslu označení toho opravdu nejlepšího. 

A musím říct, že to v případech rumů z řady Non Plus Ultra opravdu platí – vzhledem k dlouhému zrání můžeme rumy z této edice označit nejen za nejstarší, ale také to nejlepší, co značka nabízí. Dnes se proto společně podíváme na jeden z opravdu stylových rumů z této řady, a to rum A. H. Riise Non Plus Ultra.

Kde se vzaly rumy A. H. Riise?

Rumy značky A. H. Riise se mohou bezpochyby pochlubit dlouhou a zajímavou historií. Ta sice nesahá až do věků Herkula, ale do devatenáctého století, kdy by dánský lékárník Albert Heinrich Riise osloven, aby otevřel první lékárnu v Karibiku. Poté, co tento dobrodružný lékárník procestoval panenské karibské ostrovy, to už to nebylo k výrobě prvního rumu této značky daleko. Zatímco původně měly jeho rumy sloužit k léčbě trávicích obtíží, brzy si získaly popularitu zejména pro svou vynikající chuť. 

Podrobnosti a hodnocení rumu

A H Riise Non Plus Ultra
  • Země: Svatý Tomáš
  • Palírna: A.H.Riise
  • Stáří: 25 let
  • ABV: 42 %
  • Typ: Melasa, Španělský
  • Barva: Tmavě mahagonová

Naše hodnocení

89 %

Non plus ultra význam

„Non plus ultra“ je latinský výraz, který doslova znamená „nic víc za tím“. Historicky byl tento termín používán jako motto, které naznačovalo dosažení nejvyššího bodu vývoje nebo kvality, často ve spojení s myšlenkou, že něco je nejlepší možné ve své kategorii a nelze již dále zlepšit. Ve starověkém světě byl tento výraz používán pro označení konečných hranic známého světa. Dnes se výraz užívá v mnoha kontextech, kdy chceme zdůraznit nejvyšší dosažitelnou kvalitu nebo úroveň.

Limitovaná edice… nebo ne?

Přestože se původně mělo jednat o limitovanou edici, která byla omezena počtem 6000 lahví, vzhledem k oblíbenosti tohoto černočerného kousku se rum dočkal druhého vydání, tentokrát o objemu 12 000 lahví. Myslím, že o limitované edici se tak vzhledem k velkému množství mluvit už tak úplně nedá, na druhou stranu se stále jedná o vysoce kvalitní rum ze směsi opravdu starých rumů.

Metoda výroby

U metody výroby se vzhledem k působivé tmavě mahagonové barvě musím zastavit především u sudů, ve kterých si rum poležel. Ty jsou totiž důvodem nejen jeho typické chuti, ale také opravdu tmavé barvy. Pro výrobu rumu Non Plus Ultra byly použity extrémně vypalované dubové sudy, díky čemuž se blend výrazněji dostane do kontaktu s vlákny dřeva. Přestože je výrobcem doba zrání uváděna na 25 let, při bližším pátrání zjistíme, že se jedná o směs melasových rumů s průměrnou dobou zrání 30 let. Výsledkem je rum, který se kromě 42 % alkoholu může pochlubit tmavou barvou a charakteristickou chutí tropického ovoce, dubu a tabáku.

Stylový design lahve

Neméně zásadní je samotný design lahve. Ačkoliv výrobce podobně jako u ostatních rumů z edice Non Plus Ultra vsadil na klasický tvar lahve z broušeného skla, v tomto případě se namísto čiré lahve můžeme těšit na černočerné provedení. To společně se stříbrnými detaily, které najdeme také na papírovém obalu, dodává rumu nádech tajemného luxusu. 

A H Riise Non Plusultra 25 Bott

Troufám si říct, že se jedná o opravdu stylový rumový dárek, který potěší i opravdové znalce rumu. Vzhledem k vyšší ceně se také může stát vhodným dárkem při výjimečných událostech, se kterým však sklidíte úspěch i mezi méně znalými. Každopádně se nebojí A.H.Riise zařadit mezi nejlepší rumy, protože je to velice dobré pití a kvalitní rum.

Barva a vůně

Vzhledem k názvu, designu i metodě staření asi nebude žádným překvapením, že se jedná o opravdu tmavý rum. Pochlubit se může skutečně temnou mahagonovou barvou, která skvěle doplňuje temnou lahev. Po otevření stylového uzávěru vás přivítá výrazné aroma melasy, vanilky a koření, které doplňuje charakteristická vůně tropického ovoce, višní, pomeranče a karamelu. Chybět samozřejmě nesmí ani tóny dubového dřeva a pikantního tabáku.

Chuť rumu

Na podobný zážitek se můžete těšit i po ochutnání. V chuti převažuje pestrá chuť ovoce, bourbonové vanilky, máslového karamelu a tropického ovoce. Ucítíme však opět pikantní chuť tabáku a náznak dubového dřeva. Chuť je celkově velmi plná a téměř krémová. 

Chuťově tak jednoznačně jde o opravdu kvalitní rum, který ocení jak zkušení rumaři, tak ti, kteří s rumy teprve začínají. Celý zážitek dotahuje k dokonalosti opravdu krásná lahev, která se bude krásně vyjímat v každé sbírce kvalitních rumů.

Podobné příspěvky