Domů » Recenze: Worthy Park 109 – jak chutná mírně esterový rum

Recenze: Worthy Park 109 – jak chutná mírně esterový rum

Worthy Park 109 Cover

Rum Worthy Park 109 je druh rumu Pot Still vyrobený na Jamajce v palírně WORTHY PARK. Má obsah alkoholu 54,5 % a zraje 3 roky. Když k němu přivoníte, ucítíte dřevitě banánovou vůni pocukrovanou karamelem. Kdo nezná esterové rumy, ten bude vůní trochu překvapený. Ale stojí za to. V recenzi vám povím víc.

Worthy Park 109 rum se vyrábí z melasy a destiluje se v kotli (metodou Pot Still). Jde o směs dvou druhů rumu, jeden zrající necelý rok (styl Wedderburn) a druhý zrající 18 měsíců a 3 roky v sudech z bílého dubu (styl Plummer). Lahvováno se silným obsahem 54,5 % ABV. Nemá žádné příměsi ani přidaný cukr.

V rumu ucítíte silnou a intenzivní ovocnou vůni s nádechem zralého banánu, tabáku a laku na nehty. Zní to dost šíleně, co? Jenže, jak budete čichat, ucítíte další vůně jako je inkoust z pera, fialka, mosaz, kůra grapefruitu, zelená jablka a med. Je to opravdu komplexní a intenzivní aroma.

Podrobnosti a hodnocení Worthy Park 109

Worthy Park 109 Thumb
  • Země: Jamajka
  • Palírna: Worthy Park
  • Stáří: 3 roky +
  • ABV: 54,5 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Tmavě temná

Naše hodnocení

93 %

Ten popisek je asi dost šílený, ale ve Worthy Park 109 se odráží velkým způsobem styl, vůně a chuť esterového nestařeného rumu Worthy Park Ester.

Worthy Park 109 Test Barva Rumu

Esterové rumy jsou kapitola sama pro sebe. Pokud je neznáte, tak estery jsou chemické sloučeniny. Ty v těchto rumech vznikají různými způsoby. Jejich vůně se dá přirovnat například acetonu. Jou to vážně dost specifické rumy, kterým musíte přijít na chuť.

Worthy Park 109 je ale slabší odvar esterových rumů. A to jej dělá jedinečným, protože je vážně moc dobrý, ale není přehnaně esterový.

Jardův souhrn recenze

Tohle je neskutečně zajímavý Blend, který zaujme barmany, kteří hledají skvělý rum do drinků, zaujme rumové začátečníky i zkušené degustátoři.

Rum je vyrobený z esterovych rumu, takže není divu, že to v něm zanechalo stopy.

Vůně rumu je cítit po banánech a rozinkach. Jestli nevíte, co jsou estery, tak si je představte jako aceton (odlakovač). Ten se ve vůni nezapře.

Chuť rumu je dřevitě banánová s karamelovým ocasem. Rum má sílu 54,5 %, ale tady to není moc cítit. Dozvuk je dlouhý a intenzivní. V dozvuku převažuje karamel, který nakonec trochu hořkne.

Worthy Park 109 je za tyto peníze nesmírně dobrá koupě. Je to zajímavý rum, který se vám neomrzí. Moc dobrý.

Když ho ochutnáte, získáte nával tropických chutí jako je zralý banán, ananas, mangové pyré, mučenka, limetka a rozinky. V chuti se nezapřou ani „stopy acetonu“. Aceton samozřejmě v rumu není. Nechybí ani příchutě vybledlých švestek, malin, zeleného chilli, koriandru, zázvorového piva, skořice a lékořice.

Závěr je dlouhý a má chuť tabáku, koření a karamelový. Jak jsem psal v souhrnu, dozvu ke konci trochu hořkne, ale celkový dojem z rumu to nezkazí. Možná právě naopak.

Worthy Park 109 Test Rumu

Celkově je tento rum lahodný, se spoustou vrstev a údernosti. Je to perfektní pro popíjení chutí a vůní. Je to rozhodně jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) vysoce odolný, vyzrálý, pot still jamajský rum na trhu. Každopádně mezi nejlepší rumy ho nezařadím, protože prostě nejde o komerční trhák. A za tu cenu je skoro zadarmo. Lepší, než nějaký Bumbu Rum nebo Don Papa, ale tím ty rumy nehaním. Jen je tak srovnávám a přidávám do srovnání například jejich cenovku nebo to, co nabízejí.

Podobné příspěvky