Domů » RECENZE: El Dorado 21y [Jak chutná]

RECENZE: El Dorado 21y [Jak chutná]

El Dorado 21y Recenze

Pokud jde o kvalitní rum, karibská destilerie Demerara Distillers Ltd. rozhodně patří mezi naprostou světovou špičku. Zda to platí i o jednadvacetiletém rumu El Dorado z dílny této destilérky s dlouhou historií, na to se zblízka podívám v dnešní recenzi.

Opravdu dlouhá tradice

Asi se mnou budete souhlasit, že tradice je slovo, kterým se ráda ohání snad každá destilerie či producent alkoholu. Jen málokdy se však pod tím slovem skrývá víc než jen pár desítek let. Palírna Demerara, která rum El Dorado 21y produkuje, je však zářnou výjimkou – příběh guyanského rumu se začal psát už v roce 1640, kdy zde evropští (konkrétně holandští) osadníci začali pěstovat cukrovou třtinu. Samotná destilerie Demerara Rum byla založena kolem roku 1670.  V dnešní době se jedná jednu z mála aktivních destilerií v této oblasti, za což vděčí právě dlouhé historii a tradičním výrobním postupům.

Jedna cena za druhou

Podobně jako ostatní rumy této destilerie, ani tento jednadvacetiletý rum nezůstává v oblasti nejrůznějších světových ocenění a soutěží pozadu. V roce 2005 si z mezinárodní soutěže v Londýně odnesl zlatou medaili za nejlepší rum své třídy, úspěch zopakoval i v následujících dvou letech se stříbrnou medailí. 

Podrobnosti a hodnocení rumu

Eldorado 21y
  • Země: Guyana
  • Palírna: El Dorado
  • Stáří: 21 let
  • ABV: 47,5 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Tmavé zlato

Naše hodnocení

87 %

Jak se rum El Dorado 21y vyrábí?

Za výrobní postup, kterým vznikl tento pořádně odleželý rum, vděčí destilerie Demerara svému Master Blenderovi, který pro jeho výrobu použil blend tří různých rumů. Mezi ty patří například rum Enmore vypálený sudovou destilací, rum Versailles vypálený kotlíkovou destilací, či rum Albion. Výrobce uvádí, že všechny rumy obsažené v blednu jsou staré minimálně jednadvacet let, což v praxi znamená, že některé mohou být i mnohem starší. Všechny tyto rumy zrály v dubových sudech po bourbonu, které jim dodaly jejich typickou vůni i barvu. Výsledkem je 43% rum s typicky tmavě zlatou barvou a aromatickou, sladkou chutí.

Eldorado 21y

Stylový design a balení

Myslím, že při pohledu na stylovou lahev neunikne odkaz na dlouhou tradici destilerie Demerara asi nikomu. Lahev si zachovává svůj typický baňatý tvar, který můžeme vidět i u ostatních El Dorado rumů. Ten doplňuje decentní etiketa, u které výrobce v tomto případě vsadil na příjemnou béžovou barvu doplněnou o hnědé a modré prvky. Díky patině a dobovému fontu tam rum vyvolává ten správný „pirátský“ dojem.

A jelikož je rum dodáván ve stylové ladící krabičce, rozhodně se může jednat o skvělý dárek, kterým potěšíte každého milovníka dobrého rumu.

Sytá barva i vůně

Když ho nalijeme do skleničky na rum, okamžitě vynikne jeho sytá tmavě zlatavá barva. Tu doprovází typické aroma hořké čokolády, hnědého cukru a sušených švestek. Ucítit můžeme také náznak karamelu, vanilky a koření, které rumu dodává staření dubovém sudu po bourbonu. 

Vyvážená chuť

Vzhledem k vysokému procentu alkoholu je chuť lehce sušší, ale jak napovídá vůně, ucítíme převážně chuť karamelu a hnědého cukru. V chuti je také lehce cítit koření, sušené ovoce a dřevo, opět díky dlouhému staření v dubových sudech. Připravit se můžete také na sytou chuť čokolády, vanilky a švestek. Závěr je poměrně dlouhý a je v něm překvapivě silně cítit vanilka a dubové dřevo. 

Kdo si na jednadvacetiletém rumu El Dorado pochutná nejvíc?

Na závěr musím konstatovat, že tento rum by měl ochutnat každý. Jedná se o opravdu kvalitní rum s vyváženou chutí, který ocení jak dlouholetí milovníci rumu, tak ti, kteří s rumem teprve začínají. Vzhledem ke stylovému dárkovému balení se jedná o výborný dárek, který neudělá parádu jen díky propracované vizuální stránce, ale především svým obsahem.

Podobné příspěvky