RECENZE: Eminente Reserva 7y luxusní tvář kubánských rumů

Eminente Reserva 7 Recenze

Když se řekne Kuba, vedle kubánských doutníků si většina z nás vybaví pravděpodobně také kvalitní rum. V dnešní recenzi se však podíváme na kubánský rum, který mezi ostatními tak trochu vybočuje, a to hned z několika hledisek. Jedním z lákadel, proč dát rumu Eminente Reserva dát šanci, může být už samotný fakt, že Česká republika byla jednou z pouze čtyř zemí (spolu s Francií, Německem a Velkou Británií), ve kterých byl rum před dvěma lety přednostně uveden. 

Barva, vůně a chuť

Lahev z čirého skla nám nabídne pohled na opravdu tmavou, téměř mahagonově jantarovou barvu, které bylo pravděpodobně docíleno lehkým dobarvením karamelem. Po otevření nás přivítá vůně pražené kávy, mandlí a kakaa. V chuti naopak ucítíme vyváženou kombinaci vanilky, karamelu, kakaa a kouře v doprovodu bílého pepře a anýzu. Závěr je navzdory poměrně nízkému doslazování rumu vcelku sladký a dlouhý. Eminente Reserva je jedním z výtečných rumů, které se nebojím zařadit do mého žebříčku a označit jej jako nejlepší rum. Pokud totiž zvážíme cenu, která je opravdu přijatelná, tak můžeme mluvit o dobrém poměru cena/výkon jako například El Dorado 21. Ty dva rumy spolu nemůžeme porovnávat, ale jsou oba moc dobré.

Podrobnosti a hodnocení rumu

eminente reserva 7
  • Země: Kuba
  • Palírna: Louis Vuitton Moët Hennessy , Eminente
  • Stáří: 7 let
  • ABV: 41,3 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavý jantar

Moje hodnocení

88 %

Kde se vzal rum Eminente?

Nebudu však předbíhat a nejprve vás trochu uvedu do obrazu. Hned na úvod je třeba říci, že Eminente Reserva není produktem žádné staré kubánské značky s dlouhou tradicí. Za rumem stojí Moët Hennessy, respektive francouzský koncern Moët Hennessy Louis Vouitton, který je známý především produkcí luxusního zboží. U to nám může být malou nápovědou, že se jedná o opravdu luxusní rum, a to nejen z hlediska opravdu stylového obalu, ale také samotného rumu. 

Eminente Reserva Test
Zdroj: Eminente.com

Není Kuba jako Kuba

Přestože za rumem stojí francouzský koncern, jedná se o skrz naskrz kubánský rum. Melasové rumy, ze kterých je míchán (tedy tříletý rum a sedmiletá rezerva) jsou páleny v kubánské palírně Central Rum Factory v Santo Domingo založené v roce 1972. Více recenzí rumu najdete na mé srovnávací stránce.

Právě slovo central, v překladu centrální, které se skrývá v názvu této palírny, je pro rum Eminente Reserva poměrně klíčové. Zatímco rumy z oblasti Havany, tedy ze západní části ostrova, se vyznačují intenzitou a suchostí, východní Kuba naopak produkuje spíše jemnější ovocné kousky. Jelikož však Eminente Reserva pochází ze střední části Kuby, tedy z města Santo Domingo v provincii Villa Clara, těšit se můžeme na osvěžující spojení obou těchto tradic v robustním, avšak stále jemném a svěžím rumu. 

Nejmladší blend master na světě

Další zajímavost, kterou musím zmínit, se týká samotného master blendera, tedy muže, který je vlastně takovým otcem daného rumu. César Martí, který za rumem Eminente stojí, se může pyšnit neobvyklým prvenstvím – když byl před nějakými deseti lety jmenován do této funkce, bylo mu teprve třiatřicet let. Navzdory tomu, že do výroby rumu přinesl vzhledem ke svému věku svěží vánek, se rozhodně nesnaží odklonit od zavedených tradic. Právě naopak – již několik let usiluje o obnovu tradičních kubánských rumů v jejich podobě z 19. století.

Kvalitní suroviny a chráněné označení původu

Zárukou kvalitního rumu jsou především kvalitní suroviny. To sedmiletý rum Eminente Reserva bezpochyby splňuje. Vstupní surovinou pro jeho výrobu je 100 % kubánská melasa s vysokým obsahem zbytkové cukru, a to hned šedesáti procenty, což je přibližně o deset procent více, než je u kubánských rumů zvykem. Při fermentaci trvající 25 až 30 hodin jsou navíc použity pouze čistě přírodní kvasinky. 

Rum Ve Sklenici

Další zárukou kvality je rovněž fakt, že Eminente splňuje podmínky kubánského chráněného označení původu (DOP), které mimo jiné limitují některé výrobní procesy či obecně určuje výrobní standardy pro kubánské rumy.

Metoda výroby 

Z hlediska výroby musím zmínit především skutečnost, že master blender se rozhodl zvolit opravdu unikátní metodu výroby, která navazuje na tradici z 19. století. Tato metoda spočívá v systému zrání a míchání aguardientes, tedy destilátu z cukrové třtiny vyrobeného na jednosloupové destilační koloně na maximální 75 % alkoholu, a to s přirozeným kvašením a bez filtrace. Díky tomu se jedná o nejvíce aromatický kubánský destilát. Samotný rum Eminente Reserva obsahuje aguardientes poměrně velké množství. Pro srovnání, zatímco v rumu Eminente bychom tohoto destilátu našli až 70 %, u ostatních kubánských rumů je zlatým standardem 20 %.

Luxusní balení

Eminente Reserva Lahev

Kromě vysoké kvality se rum může pochlubit také opravdu stylovým obalem. Osobně považuji Eminente za rum s nejkrásnějším designem vůbec, v těsném závěsu ho dohání snad jen krásně ilustrovaná etiketa rumu Don Papa. Asi tak nebude žádným překvapením, že design obou těchto rumů má na svědomí stejná společnost, Stranger & Stranger. V tomto případě zvolili spíše minimalističtější etiketu, kterou doplňuje originální láhev z čirého skla s reliéfem krokodýlích šupin. Krokodýla, který je mimochodem symbolem divokosti kubánské přírody, najdeme i na samotné etiketě.

Rum s cenami

Než se přesunu k hodnocení samotného rumu, je třeba zmínit také fakt, že za posledních pár let rum Eminente Reserva oslavil mnoho úspěchů na poli mezinárodních soutěží. Za zmínku stojí například ocenění na China Wine & Spirits Awards či Pentawards 2021, kde získal cenu Diamond Award právě za stylové balení.


Eminente Reserva 7, sedmiletý kubánský rum, je možné srovnávat s některými z nejlepších rumů ve své kategorii, které nabízejí komplexní a rafinované chuťové profily. Pro srovnání s Eminente Reserva 7 můžeme zvážit rumy jako je Ron Zacapa 23 z Guatemaly a Diplomatico Reserva Exclusiva z Venezuely.

Ron Zacapa 23 je jeden z nejuznávanějších rumů na světě a je známý svým jedinečným systémem solera dozrávání. Tento rum nabízí komplexní profil s bohatými tóny karamelu, vanilky a ovocných nuancí. Ve srovnání s Eminente Reserva 7, Ron Zacapa 23 může nabídnout větší hloubku a komplexnost chutí, díky svému jedinečnému způsobu dozrávání a staršímu věku.

Na závěr mi nezbývá než říct, že se jedná o opravdu povedený rum, který se navíc bude vyjímat na každé poličce s alkoholem.

Podobné příspěvky