Domů » RECENZE: Duppy Share Aged Rumový blend

RECENZE: Duppy Share Aged [výborný] Rumový blend

Duppy Share Aged Recenze

Nedílnou součástí kultury Karibiku je nejen dobrý rum, ale také bohatý folklór. V lokálních příbězích opředených tajemnem figuruje především vúdú, ale také tzv. duppies, temní karibští duchové. Právě těm vzdává hold rumový blend, který vám hezky zblízka představím v dnešní recenzi. A hned v úvodu vám můžu prozradit, že se jedná o kousek, který v právě propukající letní sezóně přijde rozhodně vhod. Tak pojďme na to!

Zavítejte do světa temných karibských duchů

Než se ponoříme do tajů rumu Duppy Share Aged, všechny méně znalé karibské rumové kultury musím obeznámit s tvory, kteří se stali inspirací pro tento blend, duppies. Jak bylo naznačeno v úvodu, jedná se o temné duchy, kteří údajně kradou tu nejlepší část rumu – u nás či anglofonním prostředí se můžete setkat s obdobným pojmem „andělská daň“ (angel’s share). Asi se shodneme, že karibská verze je o poznání strašidelnější, oba však mají v praxi poměrně racionální vysvětlení. Jednoduše se jedná o odpar destilátu během zrání. 

Duppy Share Aged Lahev

Když konkurence spojí síly

Kromě zajímavého názvu s odkazem na karibskou kulturu stojí za zmínku rovněž fakt, že se nejedná o produkt jediné destilerie. Tento blend je tak výsledkem spojených sil destilerií ze dvou nejznámějších karibských ostrovů, Barbadosu a Jamajky. Zatímco jamajská destilerie Worthy Park poskytla do blendu řízný kotlíkový rum, barbadoská Foursquare Distillery přispěla svou troškou do mlýna o poznání jemnějším pětiletým rumem. 

Obě destilerie mají bezpochyby co nabídnout; zatímco jamajská Worthy Park se může pochlubit opravdu dlouhou historií (založena byla v roce 1670), Foursquare Distillery byla v roce 2020 již po sedmé vyhlášena nejlepší destilerií světa. A to už něco znamená.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Duppy Share Aged
  • Země: Jamajka, Barbados
  • Palírna: Duppy Share
  • Stáří: 3 roky +
  • ABV: 40 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

86 %

Oficiální partner Notting Hill Festivalu

Jelikož se jedná o směs karibských rumů, zasvěcené pravděpodobně nepřekvapí, že se právě tento blend stal oficiálním nápojem karibského festivalu v Londýně Notting Hill Carnival, který každoročně láká návštěvníky rytmy i zářivými barvami Karibiku.

Duppy Share Aged Test 1

Ocenění na rumových festivalech

Poměrně úspěšný byl blend i na mezinárodních rumových festivalech. Zlatou medaili ukořistil v roce 2015 na soutěži The Rum Masters (The Spirit Business) v kategorii Super Premium. Zlato doplnil stříbrnou medailí také v kategorii Golden Rum up to 7yo.

Metoda výroby 

Zatímco jamajská složka rumu je vyráběna čistě kotlíkovou metodou, barbadoský rum bajan, který je součástí blednu, je destilován kombinací kolonové a kotlíkové metody. Za zmínku stojí rovněž fakt, že tento typ rumu se podle barbadoského zákona nesmí nijak doslazovat ani dochucovat, díky čemuž si zachovává poměrně říznou chuť. Oba rumy jsou stařeny v dubových sudech po bourbonu (tři a pět let) a následně míchány v Nizozemsku. Samotné lahvování probíhá v Londýně. Výsledný rum má 40% obsah alkoholu.

Pestrobarevný design s nádechem exotiky

Karibský původ blend Duppy Share nezapře na první pohled. Okamžitě mě zaujal pestrobarevným designem, který mezi spíše konzervativnějším vzhledem většiny rumů rozhodně vystupuje z davu. Etiketa se zlatými detaily, kterou má na svědomí studio B&B Design, odkazuje na nádherné karibské pláže, a to jak pod ostrými paprsky poledního slunce, tak po setmění, kdy se ze stínu vynořují duppies, aby si ukradli nejlepší čas rumů. 

Pokud sbíráte zajímavé lahve, troufám si říct, že tento rum spolu s dalšími rumy Duppy Share (kromě verze Aged značka nabízí také verzi Spiced, XO a White), tento kousek vám ve sbírce nemůže chybět. V případě, že chcete z tohoto rumu udělat stylový dárek, zkuste zabrousit na oficiální e-shop značky, kde si lze za příplatek 10 liber zakoupit lahev s personalizovanou etiketou. 

Barva, vůně a chuť

Duppy Share Aged Barva

Blend se může pochlubit krásně zlatohnědou barvou, která není nijak dobarvována karamelem. Ve vůni převládá především aroma nezralých banánů, skořice a karamelu, je však obecně spíše jemná a nevtíravá. Při ochutnání překvapí svou řízností, a to jak samotný, tak v koktejlu. Na jazyku ucítíte zejména tropické ovoce, limetku, zázvor a nenápadné dřevité tóny, které složkám blendu dodalo staření v dubových sudech po bourbonu. Samotný závěr je středně dlouhý a poměrně hutný. 

Kolem a kolem, jedná se o vyvážený, který patří mezi kvalitní rum, který je prostě tak akorát. Vzhledem k příznivé ceně se nemusíte bát ho přimíchat do svého oblíbeného rumového koktejlu, ve kterém skvěle vyniknou jeho ovocné tóny. 

Podobné příspěvky