Recenze: Plantation Isle of Fiji – rum s aroma leštěnky

Plantation Isle Of Fiji Recenze

Plantation rum každou chvíli přinese na trh něco zajímavého. Prostě se snaží zaujmout zákazníky a ukázat jim něco nového. To je marketing. Plantation Isle of Fiji se řadí do kategorie levnějších rumů, které si zákazníci snadno oblíbí. Jak chutná? To se dozvíte v této recenzi.

Plantation Isle of Fiji je poměrně mladý rum. Skoro bych řekl destilát. Jeho stáří se uvádí v rozmezí 2-4 roky. Rum zraje 2-3 roky v sudech po bourbonu a jeden rok v sudech po koňaku Ferrand. Myslím si, že koňak tady nechal malou stopu. Trochu je mi líto toho, že je rum doslazený. Kdybych si ho dal před spaním, tak by měl určitě celou noc pálila žáha. Nicméně přeci jen na mě udělal dojem. Ne nějak závratný, ale přeci nějaký nechal. Některé další rumy z řady Plantation rum Signature mě třeba vůbec nezaujaly. No to je zase na jinou recenzi.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Plantation Isle Of Fiji Thumb
  • Země: Fidži
  • Palírna: Plantation
  • Stáří: 2-4 roky
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa
  • Barva: Světlé zlato

Naše hodnocení

72 %

Hodnocení čtenářů

4.1/5 - (9 hlasů)

Kromě doslazování se Plantation přiznává také k barvivu E150. To je karamelové barvivo. Ono není divu, že tak mladý rum dobarvují a vylepšují cukrem. Vlastně to destilérka všechno transparentně prezentuje, takže si nemám na co stěžovat.

Plantation Isle Of Fiji test 1

Rum se vyrábí z melasy, která pochází z cukrové třtiny. Fermentace probíhá maximálně 5 dní, což není nic nestandardního. Pak jde rovnou na destilaci. Část rumu se destiluje v kotlíkovém destilačním (pot still) přístroji a část se destiluje v koloně (pot still). O poměru se Plantation nezmiňuje. Ale to stejně není důležité.

Design lahve

Plantation Isle of Fiji je stáčen do klasické zavalité lahve, kterou známe právě z řady Signature Blend. Lahev Plantation XO je o něco štíhlejší s výraznějším uzávěrem.

Plantation Isle Of Fiji Lahev

Opět je tady ten typický slámový obal nebo slámové zdobení a baňaté hrdlo. Rum je uzavřený syntetickým uzávěrem. To není na škodu, přijdou mi praktičtější, než korek.

Jak chutná Plantation Isle of Fiji

Chutná rozporuplně. Co to znamená? Začnu tím, co cítím ze sklenky. Na první přivonění cítím leštěnku na nábytek. Trochu mě to zmátlo, protože ta směsice vůní tak trochu připomíná esterový rum, který připomíná odlakovač na nehty. To Isle of Fiji rozhodně není. Když nechám sklenku vyvětrat, tak cítím hrušku s vanilkou a trochou sladkého sirupu. Aroma mi přijde zábavné a bavím mě si k rumu znovu a znovu čichat. Líbí se mi to.

Plantation Isle Of Fiji test 2

Barva rumu je světlejší. Na fotografii to není tolik vidět, ale je světlý, takže se nedivím tomu dobarvení. Ostatně je to maximálně 4letý rum, takže se není čemu divit.

Po ochutnání se mi v puse rozlije parfém. Nemyslím to ve zlém. Je to příjemná chuť, která za krátkou chvilku dostává přesnější tóny – zralého ovoce, sladká hruška a trocha kokosu s banánem. Je to exotika jako blázen. Je to ale lehce těžší chuť, ale intenzivní záležitost. Chutná mi to. To mě překvapuje ze všeho nejvíc.

Závěrečný dozvuk rychle slábne, ale ta slabší část dozvuku je velice dlouhá. Nakonec mám v puse jako kdybych k obědu snědl kokosový suk a večer před čištěním zubů jsem ho ještě slabě cítil v puse. Kokosový suk mám rád, takže si tady nemám na co stěžovat. Přesto si nemůžu nepostěžovat na to doslazení rumu. Rum jsem měl jako vzorek, který skrýval rumový adventní kalendář. Bylo to tedy malé množství rumu. Přesto mě nejspíš kvůli tomu doslazení docela dráždil v krku. Tím mi přijde Plantation Isle of Fiji rozporuplný, zda si ho koupit nebo ne.

Plantation Isle Of Fiji test 3

Upřímně za tu cenu to není žádná hrůza a na vyzkoušení bych ho koupil, kdybych byl zvědavý. Etiketa a celkový vzhled rumu je pěkný. Chuť a aroma rumu nejsou špatné, ale asi nezaujmou každého. Já v tom cítil ten klasický esterový odlakovač, který mě zrovna tady překvapil. Ale to je jen takový efekt celé té směsice aromat, která v rumu jsou.

Plantation Isle of Fiji toho mohl určitě ukázat víc. Podle délky zrání si tipnu, že zde byl tlak na cenu. Jednoduše bych řekl, že obchodní oddělení Plantation rumu chtělo na trhu lahev trochu cenově dostupnější, která přivede další zákazníky. A to dává smysl. Dobrý a cenově dostupný rum to je.

Závěr

Plantation Isle of Fiji je mladý a levný rum, který bych v první řadě doporučil začátečníkům. Chuti zde nejsou sofistikovaně utajené. Naopak tóny aromat a chutí jsou v tomhle rumu lehce rozpoznat. To potěší každého začátečníka. Je Isle of Fiji pro zvědavé rumomilce? Já bych se ho nebál doporučit. Nesmíte být příliš upjatí. Rum má co ukázat. Je to nenáročný rum, který bych se nebál dát návštěvě, dát si ho večer u knihy a nebál bych se ho nalít do coly. Není mi ho tam líto a tu chuť coly pěkně doplňuje.

Podobné příspěvky