Domů » Plantation rum – vše o karibské palírně

Plantation rum – vše o karibské palírně

Plantation Rum

Když se řekne rum, možná si stejně jako já vybavíte Karibik. Přestože tato oblast nabídne hned několik skvělých značek i destilerií, v dnešní recenzi se podíváme na takovou, která stojí na půl cesty mezi Karibikem a Francií. Hádáte správně, předmětem dnešní recenze budou ty nejlepší rumy od značky Plantation. 

Přestože jsou rumy Plantation považovány především za kousky ideální pro míchané rumové drinky (kterým mimochodem značka věnovala celou jednu edici rumů), v následujících řádcích vás snad přesvědčím, že v jejich nabídce najdete výborné rumy, které si vychutnáte i samotné. 

1. Plantation 20th Anniversary XO

Plantation Rum Xo

Začněme snad nejpopulárnějším rumem ze sortimentu Plantation. Nenechte se zmást číslem na obalu, neudává délku zrání, ale odkazuje na skutečnost, že se jedná o rum vydaný k dvacátému výročí hlavního master blendera značky, Alexandra Gabriela. O tom, že se jedná o výroční rum, napovídá už samotná láhev, která díky zlatým akcentům hezky vystupuje z řady dalších rumů této značky. Nechybí však typický provázek zdobící láhev.

Samotný rum je blendem rumů, které zrály v dubových sudech v ostrovním klimatu Barbadosu, na kterém byly také destilovány, osm až patnáct let. Následně je blend převezen do Francie, kde v kontinentálním klimatu zraje dodatečné dva až deset let, a to jak v nových sudech z bílého dubu, tak sudech po bourbonu a koňaku Pierre Ferrand. Výsledný rum obsahuje 40 % alkoholu a jak tomu bohužel je u rumů této značky pravidlem, je mírně doslazován a dobarvován karamelem, respektive 20 gramy cukru na litr rumu.

Barva, chuť a vůně

Na rovinu můžu říct, že tento zlatavě jantarový rum Plantation XO zaujme všechny milovníky tropických vůní – v aroma rumu převládá především kokos v příjemné kombinaci s vanilkou a náznaky tropického ovoce. Přestože se jedná o doslazovaný rum, překvapil mě fakt, že sladkost není nijak přehnaná, zkrátka tak akorát. I v chuti se můžete těšit na tropické tóny kokosu, banánu, ale také manga či vanilky.  Plantation rum často skrývá rumový kalendář [y, ale nejde to slíbit.

2. Plantation Isle of Fiji

Plantation Rum Isle Of Fiji

V sérii tzv. signature blendů, do kterých patří kousek k dvacátému výročí, najdeme také Plantation Isle of Fiji. Jak napovídá jeho název i pestrobarevná etiketa s tropickými motivy, tento rum byl vytvořen jako pocta ostrovu Fiji. Asi tak nebude žádným překvapením, že i samotný rum pochází z tohoto tropického ráje. 

K jeho výrobě je použita jak lokální cukrová třtina, tak místní tradiční postupy. Rum Plantation Isle of Fiji se 40 % obsahem alkoholu si dva až tři roky poleží v sudech bourbonu v tropickém klimatu Fiji a následně je převezen do Francie, kde si před lahvováním odpočine další rok v sudech po koňaku Pierre Ferrand. 

Barva, chuť a vůně

I tento krásně zlatý rum je dodatečně doslazován, tentokrát však lehce méně – litr rumu obsahuje 16 gramů cukru. Vůně upoutá především zajímavou kombinací melasy, hrušek, banánů a vanilky, nechybí také náznaky muškátového oříšku a dalšího koření. Vůni doprovází plná chuť s tóny kokosu, zázvoru, medu a švestek. Závěr je nečekaně dlouhý a převažuje v něm chuť sušeného banánu a bourbonu.

3. Plantation Barbados 5y

Plantation Barbados 5y

S třetím místem našeho žebříčku se opět vrátíme na Barbados. Vzhledem k nízké ceně se jedná o poměrně častou volbu do koktejlů. Tento pětiletý rum nijak nezklame ani samotným obalem, který sice neupoutá pestrobarevnou etiketou jako třeba Isle of Fiji, ale ostudu značce rozhodně nedělá. Nechybí typický tvar láhve a samozřejmě charakteristický lýkový provázek. 

Jak již bylo řečeno, rum byl vyroben na Barbadosu, konkrétně v destilerii West Indies Rum Distillery, a to kombinací kolony a kotlíkové destilace. Podobně jako prakticky všechny rumy značky Plantation zrál nejprve v tropickém klimatu v sudech po bourbonu (tři až čtyři roky) a následně po převezení do Francie další jeden až dva roky v sudech po koňaku Pierre Ferrand. Stejně jako Isle of Fiji je doslazený 16 gramy cukru na litr rumu.

Barva, chuť a vůně

Rum s typicky zlatavou barvou, která hezky ladí s etiketou, vás přivítá vůní tabáku, marshmallow a tmavého ovoce. Chuť naopak překvapí tóny čokolády, která pokračuje ve středně dlouhém závěru. 

4. Plantation Jamaica 1998

Plantation Jamaica 1998

Čtvrté místo žebříčku nás zavede na Jamajku, kde byl před více než dvaceti lety v destilerii Long Pond Distillery vyroben rum Plantation Jamaica. Od mladších rumů v sortimentu se odlišuje už samotnou lahví v černo-červeno-zlatém provedení. Vzhledem ke stáří rumu asi nebude žádným překvapením, že se jedná o limitovanou edici. 

Samotný rum má lehce vyšší obsah alkoholu (49,4 %) a na rozdíl od řady dalších rumů Plantation není nijak doslazován. 

Barva, chuť a vůně

Těšit se můžete na bohaté tropické tóny manga, banánů a kokosu, které doprovází aroma tabáku, vanilky a cedru. Tropické ovoce dokonale vystihující Jamajku nechybí ani v chuti, která překvapí také náznakem marcipánu, lískových oříšků a koření.  

5. Plantation Trinidad

Plantation Trinidad

S blížím se závěrem žebříčku se dostávám k rumu Plantation Trinidad z roku 2009. Ten se vzhledem k tomu, že je součástí Plantation Single Cask rumů, může pochlubit typickou černou etiketou a dárkovou krabicí s motivem karibského přístavu. Stejně jako ostatní ročníky tohoto rumu destilovaného v Trinidadu ho doplňuje jasně zelený štítek. 

Rum, lahvovaný v roce 2021 ve Francii, si nejprve poležel 10 let v tropickém klimatu v sudech po bourbonu a následně (již ve Francii) ještě jeden rok v sudech po koňaku Ferrand. Poté byl na dalších jedenáct měsíců uložen do sudů po pivu Duvel. Rum se 45% obsahem alkoholu je sice doslazován, ale pouze 5 gramy cukru na litr rumu.

Barva, chuť a vůně

Na tomhle kousku si jednoznačně pochutná každý milovník svěžích ovocných rumů. Zatímco ve vůni dominují citrusy a zelená jablka, chuť nabídne tóny pražených mandlí, grepu a bílé čokolády. 

6. Plantation OFTD Overproof

Plantation Oftd Overproof

A konečně tu máme poslední místo tabulky, které potěší všechny milovníky rumových koktejlů. Plantation OFTD Overproof totiž patří do série The Bar Classics, ve které najdete kousky ideální do míchaných drinků. Účelu rumu mimo jiné odpovídá i skutečně stylový design láhve, která se na polici za barem bude skutečně vyjímat, a především vysoký obsah alkoholu (69 %). Jedná se o směs rumů jak z Barbadosu, tak Jamajky a Guyany. Rum není nijak doslazován. 

Barva, chuť a vůně 

Tenhle tmavý rum okamžitě zaujme intenzivní chutí i vůní. Po otevření lahve vás přivítá vůně kávy, pomerančů, švestek a lanýžů. Chuť naopak láká na tóny karamelu, čokolády, vanilky a lehké náznaky dubového dřeva. Nechybí dlouhý, čokoládový závěr.

Cenové srovnání nejlepších Plantation rumů

O značce Plantation

Přestože se nejedná o čistě karibskou značku (majitelem je Francouz Alexandre Gabriel, který je známý především vzkříšením značky koňaku Ferrand), rumy Plantation patří k nejprodávanějším na světě. Oproti konkurenci se liší především metodou zrání, kdy si rumy nejprve pár let poleží s tropickém klimatu Karibiku, a následně jsou uloženy k dalšímu staření ve Francii, kde jsou také lahvovány. 

O Znacce Plantation Rum

Kouzlo rumů Plantation však nespočívá v pouze netradičním způsobu zrání (či možná naopak velice tradičním, jelikož prakticky navazuje na metody zrání rumů v 17. století), ale také v rozmanité nabídce. Součástí sortimentu značky jsou totiž rumy z celé řady karibských palíren, od Barbadosu před Trinidad po Jamajku či třeba Fiji. Zkrátka a dobře, pokud chcete objevovat rozmanité chutě Karibiku či Střední a Jižní Ameriky, rum Plantation je jasnou volbou. 

Podobné příspěvky