Domů » Recenze: Kirk and Sweeney – 23letý rum plný karamelu

Recenze: Kirk and Sweeney – 23letý rum plný karamelu

Kirk And Sweeney 23 Recenze

Kirk and Sweeney jsou rumy z Dominikánské republiky. Ve společnosti nejčastěji zaslechnete zmínky o 18letém a 23letém rumu, ale tato palírna destiluje i 12letý nebo dokonce 25lety rum XO. Toto je recenze, kde jsem si vzal na paškál 23y verzi, kterou se pokusím srovnat s 18y rumem.

Proč jsem si vybral 23letý Kirk and Sweeney? Protože mezi 18 a 23 už není tak velký cenový rozdíl, takže jsem logicky sáhl po starší verzi. Dalším důvodem bylo, že 18letý rum jsem pil. Abych vás dlouho nenapínal, tak velký chuťový rozdíl mezi oběma rumy není. Oba jsou velmi povedené.

kirk and sweeney lahev

Historie a legenda okolo rumu

V marketingu už se dávno ví, že sebelepší produkt je potřeba prodat s příběhem. Kirk and Sweeney nemá tak dlouhou historii jako jeho konkurence, ale zase pamatuje prohibici v USA. No a právě Kirk and Sweeney zásoboval Američany skvělým alkoholem z Dominikánské republiky. Dneska nás zase Američani zásobují dobrým rumem Kraken. Jméno Kirk and Sweeney nesla plachetnice (škuner), která pašovala rum na cestě do Ameriky. Ono to s tím škunerem nebylo tak růžové, protože ho v roce 1924 zadrželi u pobřeží USA s plným nákladem rumu, který byl samozřejmě zkonfiskovaný. Škuner dostal jméno Chase a sloužil jako tréninkové plavidlo pro pobřežní stráž.

Kirk and Sweeney 23y

Kirk and Sweeney 23 se destiluje a zraje v Dominikánské republice, ale potom se převáží do Kalifornie do plníren, kde se dostane do lahve a pak je expedován do obchodů jako 40% rum. Zapomněl jsem dodat jako výjimečný 40% rum. Výjimečný asi jako rum Don Papa.

Podrobnosti a hodnocení rumu

kirk and sweeney 23y
  • Země: Dominikánská republika
  • Palírna: J Armando Bermudez & Co.
  • Stáří: 23 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavá, mahagonová

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

4.1/5 - (37 hlasů)

Nos

Sladké aroma, kde jasně rozeznávám javorový sirup, vanilku, smetanový krém, který doprovází lehké tóny skořice. Tu skořici jsem tam rozeznal jen tak letmo, takže ji vlastně třeba ani neucítíte. Úplně na konec mi přes špičku nosu přeletěly rozinky. Tuhle vůni bych přirovnal sušenému ovoci, ale hodně mi připomíná právě rozinky.

Chuť

Příjemně, ale lehce, sladká chuť s vanilkou, kterou doprovází nové koření. Možná se toho budete bát, ale ona kombinace těchto dvou chutí je dost dobrá. Ale abych jen nechválil. Chuť vanilky bych přirovnal vanilínu nebo vanilkovému extraktu. Výrobce uvádí v letácích, že je v rumu cítit karamel. Tak ten jsem necítil ani náhodou. Celkově chutná Kirk and Sweeney dost dobře.

Dozvuk

V dozvuku cítím nejvíc hnědý cukr, vanilku, skořici. Rum jsem degustoval několikrát, protože mám celou lahev. A fakt nelžu, ale cítil jsem jemné tóny kynutého pečiva. Jakoby droždí nebo dokonce vánočka s rozinkami. Tohle je ale v dozvuku poměrně nepatrné, ale je to tam.

Závěr

U Kirk and Sweeney trošku postrádám takové ty dubové tóny, které rumy chytají od sudů, ve kterých zrají. Namátkou zmíním třeba Diplomatico Reserva a lehce Bumbu rum. Určitě nechci říct, že je to špatně. Tyhle rumy jsou pro lidi, kteří chtějí zkusit něco nového a nebo dosud nemají svůj oblíbený „prémiový“ rum.

V anglických recenzích jsem si četl, že jim Kirk and Sweeney při degustaci připomínal skořicovou buchtu. Takové štěstí jsem neměl, ale jak jsem psal výše, tak jsem v rumu při dozvuku cítil vánočku.

Podobné příspěvky