Domů » RECENZE: Rum Dos Maderas Luxus aneb spojení dvou tradic, které funguje

RECENZE: Rum Dos Maderas Luxus aneb spojení dvou tradic, které funguje

Dos Maderas Luxus Recenze Rumu

Když se řekne špičkový karibský rum, Dos Maderas pravděpodobně není tou první značkou, která vám přijde na mysl. Přesto vás možná v dnešní recenzi přesvědčím, že tento jantarový klenot z Karibiku, který část zrání tráví v „nedalekém“ Španělsku, stojí za vyzkoušení. Jak mi zachutnal a co má společného s želvami? O to se s vámi podělím na následujících řádcích.

Od sherry k rumu

Prvním překvapením může být fakt, že ačkoliv se jedná o produkt z rodinné destilerie, její historie se po více než sto let točila kolem sherry. Přestože je totiž samotný rum destilován v Barbadosu a Guyaně, od roku 2000 se stal součástí portfolia značky Williams & Hubert, která byla až doposud známá především pro své prvotřídní sherry. Výsledkem je překvapivě dobře fungující spojení dvou tradic a kultur – Karibiku a Španělska.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Dos Maderas Luxus
  • Země: Španělsko
  • Palírna: Williams & Humbert
  • Stáří: 15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa, Španělský
  • Barva: Tmavý jantar

Naše hodnocení

89 %

Metoda výroby

Jak již bylo řečeno, Dos Maderas je blendem rumů pocházejících z Karibiku, konkrétně Barbadosu a Guyany. Prvních deset let stráví rum zraním právě v této tropické oblasti, konkrétně metodou Solera v běžných dubových sudech. Pak však rum čeká cesta na prakticky druhou stranu světa – do andaluského vinařství Williams & Humbert ve městě Jerez. Pokud (na rozdíl ode mě) patříte mezi vášnivé znalce vína, možná je vám něčím povědomé – jedná se totiž o největší vinařství v rámci Evropy.

Zde je rum přemístěn do sudů po dvacetileté sherry, která je mimochodem specialitou vinařství William & Hubert. Po pětiletém zrání je rum pouze mírně přefiltrován – na dně lahve vás tak může překvapit sediment.

Želvy nejen na etiketě

Vzhledem k vyšší ceně rumu Dos Maderas Luxus je asi samozřejmostí opravdu stylové dárkový rum (kterých je ročně vyrobeno pouze 5 000 kusů) a krásně tvarovaná láhev. Design obalu na první pohled zaujme nejen sytou červenou barvou a zlatými detaily, které dokonale doplňují jantarové odstíny destilátu uvnitř, ale také možná poněkud netradičním logem želvy.

Dos Maderas Luxus balení v boxu

Musím však ocenit, že logo není pouze na ozdobu – odkazuje totiž na fakt, že značka Dos Maderas pomáhá chránit ohrožené mořské želvy v oblasti Karibiku, kterým hrozí vyhynutí. Při skleničce dobrého rumu tak můžete mít zároveň dobrý pocit, že jste jeho nákupem pomohli k jejich ochraně. Dyzajn lahve se mi líbí jako u A.H.Riise Non Plus Ultra. Ačkoliv u Dos Maderas je to více luxusnější dojem.

Oceňovaný rum

Než se přesunu k samotnému hodnocení, zmínit musím také fakt, že rum Dos Maderas Luxus sklidil úspěch nejen mezi želvami, ale také na mezinárodních rumových soutěžích.  V roce 2012 vybojoval první místo na mezinárodní soutěži International Wine & Spirit Competition. Zlatou medaily získal také v roce 2016 na World Rum Awards a soutěži Rum Masters či v roce 2018 na The Rum Cachaça Master. V roce 2020 byla značka jmenována jednou z dvanácti nejlepších rumových značek roku.

Barva a vůně

Dos Maderas Luxus 2

Rum na první pohled zaujme lehce tmavší barvou, která je výrobcem označovaná jako tmavší jantar. Bohatou barvu doplňuje opravdu intenzivní aroma mandlí a vanilky doplněné tóny černého čaje a tabáku. Ucítit však můžete také dřevité tóny či náznak melasy.

Chuť rumu Dos Maderas

Dřevité, sladké tóny bychom našli také v chuti, která je opravdu jemná a plná s dlouhým závěrem. Potěšit mohou také tóny koření, ořechů a medu. Celkově se jedná o poměrně sladký, avšak vyvážený rum.

Moje hodnocení

Pokud nepohrdnete sladšími rumy (jako Don Papa Baroko nebo Pyrat XO) , Dos Maderas Luxus rozhodně stojí za ochutnání. O tom, že se jedná o kvalitní rum, který rozhodně dostojí své vyšší ceně, odpovídají i velice vysoká hodnocení a pozitivní recenze, nemluvě o celé řadě ocenění na mezinárodních rumových soutěží. A jelikož jde o limitovanou edici ve stylovém obalu, z rumu Dos Maderas Luxus se bez sebemenších pochyb může stát také krásný dárek, který potěší každého milovníka karibského rumu.

Podobné příspěvky