Domů » Pyrat XO Reserve (recenze) – 15letý sladký rum s nezaměnitelnou vůní pomeranče

Pyrat XO Reserve (recenze) – 15letý sladký rum s nezaměnitelnou vůní pomeranče

Pyrat Xo 15 Recenze

Patnáctiletý rum Pyrat XO Reserve 15y rozhodně nepatří mezi nevýrazné destiláty – okamžitě zaujme nejen nepřehlédnutelným designem lahve, ale především specifickou pomerančovou vůní. Do karet mu hraje také fakt, že získal už celou řadu ocenění, mimo jiné například zlatou medaili v kategorii stařených rumů 15+, první místo ve čtenářské anketě about.com 2013 a opět zlatou medaili v soutěži „American Tasting Awards“. Jestli své pověsti opravdu dostojí, na to se podíváme v dnešní recenzi.

🥃Barva, vůně chuť

Ať už se vám stejně jako mě obal líbí, nebo ne, mnohem důležitější je jeho obsah. Jako první mě kromě zlaté barvy zaujala především poměrně silná a štiplavá vůně, která však brzy přejde ve sladší vůni s výraznými tóny pomeranče. Po chvíli můžeme ve vůni zaznamenat také slabší tóny skořice a karamelu.

Co se týká chuti, ta koresponduje s výraznou pomerančovou vůní. Rum je poměrně sladký – na jazyku ucítíte nejen chuť hnědého cukru, ale především aroma marcipánu a vanilky, které se podle mě s pomerančem poměrně příjemně doplňuje. Pokud však oceníte spíše rumy s komplexnější chutí, u tohoto rumu ji nehledejte.

🏆Hodnocení rumu

Rum Pyrat Xo 15 Reserva
  • Země: Guyana
  • Palírna: Pyrat
  • Stáří: 15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

81 %

Co je Pyrat rum zač?

Než se však pustím do hodnocení samotného rumu, aspoň na skok se musím zastavit u jeho historie. Ta totiž není nijak zvlášť dlouhá – společnost byla založena v roce 1997 a ve své podstatě se ani nejedná o destilerii v pravém slova smyslu. Jednoduše nakupuje patnáctileté rumy z karibských palíren a podle svého vlastního receptu z nich v Guyaně míchá právě Pyrat XO Reserve 15y.

Tajemství výroby

Jak bylo řečeno výše, Pyrat rum je blendem několika karibských rumů, z nichž většina byla stařena více než 15 let. Jelikož se u jednolitých rumů blendu liší nejen doba staření, ale i způsob destilace, zůstává konkrétní výrobní postup zahalen tajemstvím. Snad jen můžu dodat, že většina z rumů blendu odpočívala v dubových sudech po bourbonu, které částečně přispívají k jeho specifické chuti.

Stylový pirát

Myslím, že inspirace karibskými piráty při pohledu na lahev asi nikomu neunikla. Ten pravý pirátský punc jí dodává nejen stylová korková zátka a baculatá láhev, ale hlavně žlutá stužka s kovovou cedulkou. Jen se nesmíme příliš zamýšlet nad symbolikou postavy, která cedulku zdobí – ačkoliv je na ní vyobrazen Hoti, svatý patron všech barmanů, lahev svým tvarem k barmanům příliš přívětivá není. Mnohem výstižnější by tedy byla spíše nějaká pirátská tématika. Symboliku stranou, pořád se jedná o zajímavý detail, který rum na první pohled odlišuje od konkurence.

Rum Pyrat Xo Lahev

Přestože je lahev k dostání bez kartonové krabice, jak je tomu u většiny dražších rumů zvykem, troufám si říct, že právě díky stylovému „pirátskému“ balení může být Pyrat XO Reserve skvělým dárkem, který okamžitě upoutá pozornost obdarovaného. Kromě toho je poměrně sympatický fakt, že je každá láhev nejen ručně plněna, ale i vyráběna – po dopití se z ní může stát třeba stylová pirátská váza.

Porovnání cen Pyrat XO rumu

Jak Pyrat rum vychutnat?

Přestože se Pyrat XO hodí i do míchaných koktejlů (například v kombinaci s kolou), díky specifické ovocné chuti si ho vychutnáte i samotný. Počítejte však se sladší chutí a opravdu výraznými tóny pomeranče, a to jak ve vůni, tak samotné chuti. Pokud vás samotný přeci jen nezaujme, vyzkoušet můžete celou řadu koktejlů, které jsou (v angličtině) k nalezení na webových stránkách výrobce. Mě zaujal ten nejjednodušší z nich – Pyrat na kostce ledu ;).

Kdo si na rumu Pyrat XO Reserve nejvíc pochutná?

Díky poměrně jednoduché a přímočaré chuti je rum Pyrat XO Reserve s obsahem alkoholu 40 % vhodný i pro naprosté rumové novice, případně pro ty, kteří hledají změnu. Láhev s objemem 0,7 litru seženeme v rozmezí od 800 do 1000 Kč.

Podobné příspěvky