Rumová poleva na perníčky, perník a cukroví [ta nejlepší]

Rumova Poleva Na Pernicky

Rumová poleva na perníčky je klasická ozdoba voňavého cukroví. Léta se do polevy dává závadný tuzemák. Pojďte se podívat na nejlepší cukrovo-rumové polevy z kvalitních rumů, kterými můžete zdobit své perníčky.

Pod tímto odstavcem najdete seznam nejlepších rumových polev na perníčky. Chcete je ničit tuzemákem? Pojďte kousek níž v tomto článku a přečtěte si, co dokáže s polevou udělat dobrý rum, které je opravdovým rume.

🍯 Rumovo-máslová poleva

Seznam ingrediencí

  • 2/3 šálku (80 g) cukru
  • na špičku lžičky mleté skořice
  • 1 polévková lžíce (15 g) rozpuštěného másla
  • 1 lžíce tmavého rumu
  • 1 lžička teplé vody

Postup přípravy:

Do malé misky nasypte moučkový cukr a skořici. Přidejte teplé rozpuštěné máslo, rum (nebo citronovou šťávu) a vodu a promíchejte vše lžící dohladka. Poleva mírně zhoustne, pokud ji chvíli ponecháte stát. V případě potřeby tak můžete přilít ještě trochu teplé vody. Než polevu natřete na perníčky, jednoduše by měla by mít konzistenci řídkého medu.

🧁 Smetanovo-rumová poleva

Seznam ingrediencí

  • 1 hrnek (150 g) krystalového cukru
  • 4 lžíce vody
  • 2 lžíce smetany (neušlehané)
  • 4 lžíce rumu

Postup přípravy:

Připravte si vhodný střední kastrůlek a na středním plameni ponechte rozehřívat cukr s celým uvedeným množstvím vody. Během této doby jemně míchejte, až se cukr kompletně rozpustí. Měla by vám vzniknout směs, která konzistencí připomíná čirý sirup. Dál nemíchejte a nechte ji přivést k varu. Cukr může v této fázi ulpívat na stěnách, nezapomeňte proto stěny hrnce setřít. Vařte za mírného naklánění hrnce, dokud nebude mít poleva zlatavou medovou barvu. Polevu sejměte z plamene a vmíchejte rum a smetanu. Opět míchejte, dokud poleva nevychladne a zároveň nezhoustne.

🍩 Klasická rumová poleva

Seznam ingrediencí

  • 250 g moučkového cukru
  • 3 lžičky rumu
  • 2 lžičky horké převařené vody

Postup přípravy:

Cukr utřeme s horkou vodou a pozvola přiléváme rum. Mícháme, dokud nám nevznikne hustá, hladká a lesklá poleva. Pokud se nám nepodaří dosáhnout žádoucí konzistence, můžeme ještě přisypat cukr, poleva zhoustne. Hustou polevu lze naopak zředit bílkem či vodou. Pro zvýšení lesku je taktéž možné přidat kapku octa.

❤️ Proč do perníčků použít kvalitní rum místo tuzemského rumu?

Péct, ale i vařit je potřeba jen z kvalitních surovin. Právě ty jsou pomyslnými stavebními kameny každého receptu. Na této analogii lze ostatně poměrně dobře ilustrovat celou myšlenku: Podobně jako dům postavený na nekvalitních základech hrozí zřícením, bude i jídlo uvařené z nekvalitních surovin ve výsledku mít pramalou úroveň. I v tomto případě se nám veškerý zážitek může doslova „zřítit“.

Navíc je nutné si uvědomit, že prémiové rumy vynikají specifickým aroma i širokou škálou rozmanitých chutí. A to vše dokáží přenést do jakéhokoli receptu. Elegantním způsobem tak můžeme třeba i zmíněnou tradiční rumovou polevu variovat a doslova každý rok ji připravit trochu jinou. A to není jen nějaký blábol. Kvalitního rumu je potřeba do polev nebo na jiné pečení opravdu jen minimální množství. Zkuste si koupit například voňavý Bumbu Rum. Stojí sice okolo 700 Kč, ale do polevy ho potřebujete jen ždibec. Zbytek si budete muset schovat před svou drahou polovičkou, která ho bude chodit mlsat. To mi věřte. Do příštího pečení ve spíži nevydrží. Navíc to aroma z rumu se přenese do polevy, která má ve výsledku lepší aroma a chuť.

A platí to v zásadě pro všechny druhy pokrmů, tedy i pro vánoční cukroví. Už jen z úcty k tradičním „vymazleným“ receptům, které s láskou opatrovaly naše babičky, aby nám je mohly předat, má smysl dbát pečlivě na to, co vlastně používáme.

Zkušenosti s přípravou samotného vánočního cukroví i tradiční polevy patří k cenným kulinářským dovednostem. A každý, kdo se do výroby sladkých dobrot někdy pustil, se svých prověřených postupů obvykle drží. Já si tímto textem dovolím do tradic přece jen vnést mírně odlišný pohled. Ano, jsem proti používání tuzemáku, který je vlastně líh a tresť. Proč tím kazit cukroví?

Zatímco některé hospodyně jednoznačně nedají dopustit na rum, četné receptury se spokojí dokonce i s rumovou trestí. Jak to tedy je a co je vlastně „správně“? Zásadní zjištění, které bychom si měli uvědomit už na počátku, zní: Rum se vždy vyplatí upřednostnit. A pozor, jednoznačně by se mimo to mělo jednat o ten kvalitní a opravdový rum. Ne o náhražku.

Mnozí začnou v této fázi mít dilema: Má to skutečně smysl používat na vaření prémiový rum? Do cukroví se použití „obyčejného“ rumu příliš nevyplatí.

Použitý rum navíc umí umocnit chuť jednotlivých surovin i celku. A i když tak tradiční recepty zřejmě přepisovat nebudeme, musíme si navíc uvědomit, že figuruje-li v nich přímo oblíbený „tuzemák“, vyloženě se jedná o náhražku rumu originálního.

Podobné příspěvky