Recenze Wild Turkey 101 Bourbon – sladký bourbon z Kentucky [Jak chutná]

Wild Turkey 101 Recenze

V Americe nejuznávanější kvalitní osmiletý single barrel bourbon whisky“Divoký krocan“ je bohatě aromatická, příjemně měkká směs, odpovídající síle kvalitního amerického bourbonu. Vyniká v něm karamelová sladkost a silný kouřový závěr.

Wild Turkey 101 je Kentucky Straight Bourbon

V dnešním díle vám představím ikonickou single barrel bourbon whisky z Kentucky. Jeho sílu pocítíte už při samotném přivonění. Vysoký obsah žita, zrající 6-8 let v sudech z amerického bílého dubu, hluboce vypálených na Char No. 4 (tzv. Alligator char), se již více než 60 let vyrábí legendární Master Distiller Jimmy Russell a je tak nejdéle aktivním master distillerem na světě. Se synem Eddiem dnes tvoří v palírně jedinečné duo.

Podrobnosti a hodnocení bourbonu

Wild Turkey 101 Proof Bourbon
  • Země: USA
  • Palírna: Wild Turkey
  • Stáří: 8 let
  • ABV: 50,5 %
  • Typ: Bourbon Whiskey
  • Barva: Karamelová

Naše hodnocení

81 %

Jak vzniká opravdový kentucký bourbon

Wild Turkey 101

Začátkem všeho bylo najít kvalitní kukuřičný, žitný a ječmenný slad k destilaci. V lihovaru Wild Turkey používají pouze speciálně pěstovaná geneticky nemodifikovaná zrna, která jsou čtyřikrát testována na kvalitu.

Za jedinečnou, originální a nedotčenou chutí stojí použití vody z řeky Kentucky, která je přirozeně filtrovaná přes vápenec, čímž se odstraní železo a další nečistoty. Nádhernou kaštanovou barvu získává ze silně vypálených sudů. Které ji mimo jiné propůjčují také silnou vůni, ve které je cítit hluboký tón vanilky a dubu se stopami citrusů a karamelu s tóny karamelek a lehkého kouře. Wild Turkey 101 Bourbon má dlouhé a bohaté zakončení s plným tělem. Jak říká Jimmy Russel: Stejně jako řeka Kentucky, je i Wild Turkey 101 mocný, odvážný a vyžaduje si svůj vlastní čas.

Jak je to se značkou Lawrenceburg

Psal se rok 1869, kdy byla rodinou Ripyových založena palírna v Lawrenceburg. Později se jí ujal  Austin Nichols. Dnes je společnost Austin Nichols součástí skupiny Pernod – Ricard. V r. 1940 se Thomas McCarthy, ředitel palírny, zúčastnil s přáteli lovu divokých krocanů a jako občerstvení s sebou vzal láhev bourbonu ze soukromých zásob. Mezi účastníky lovu měl bourbon neskutečný ohlas, proto napřesrok si ho spoluúčastníci vyžádali znovu. A opět Austin přinesl ten ‚krocaní‘ bourbon. V důsledku této události začala palírna vyrábět tento výjimečný bourbon na prodej pod značkou Wild Turkey (= divoký krocan).

Nepřehlédněte: Mám tady jeden tip na bourbon whiskey Woodford Reserve a Bulleit Bourbon nebo Jack Daniel’s Single Barrel Select

A jak doporučuji Wild Turkey podávat?

Tento bourbon je časem ověřenou klasikou. Hlavně v Americe jde o nejznámější whisky značky Wild Turkey a jednu z nejoblíbenějších prémiových amerických whiskey v USA. Její název odkazuje na sílu, při které je lahvovaná, tedy 101 proof neboli 50,5 % alkoholu. Hodnota ukazuje na velmi silnou whisky. I proto ji doporučuji hlavně zkušeným znalcům bourbonu.

Podobné příspěvky