Domů » RECENZE: Pravý český Bohemian Gin ve stylovém kabátku

[RECENZE] Pravý český makový Bohemian Gin – jak chutná?

Bohemian Gin Recenze

Pokud nějaký drink patří mezi takovou letní klasiku, která příjemně osvěží při večerním popíjení s přáteli, pak je to rozhodně gin s tonikem. Pokud na gin nedáte dopustit, ale už vás trochu nudí citrusové tóny a vůně kdovíjakých cizokrajných bylinek zahraničních ginů, mám pro vás tip na český gin, ve kterém najdete pouze bylinky z českých luk – Bohemian Gin z produkce oblíbené české značky Žufánek. V dnešní recenzi vám prozradím, zda mě zaujal pouze stylovým obalem, či opravdu stojí za ochutnání. Tak pojďme na to!

Co čekat od chuti

Jak napovídají obsažené bylinky, těšit se můžete na příjemné letní tóny rozkvetlé louky. Pokud vám však u skleničky ginu s tonikem nemohou chybět lehce citrusové tóny, můžu vás uklidnit, zklamaní rozhodně nebudete, a to díky obsažené meduňce. Nechybí ani nahořklý jalovec, který skvěle ladí s ostatními bylinami. Tak akorát je i obsah alkoholu 46 %. Výrobce doporučuje míchat Bohemian Gin s Botanical tonikem, a já mu v tom musím dát za pravdu, ačkoliv si na ginu pochutnáte i jen tak, třeba na troše drceného ledu. 

Bohemian Gin 1

Kde se vzal Bohemian Gin

Pokud trochu sledujete produkci rodinné palírny Žufánek, pravděpodobně vás nepřekvapí, že za Bohemian Ginem stojí právě jeden z majitelů značky, Martin Žufánek, který se může pochlubit titulem nejen palič, ale také kořenář. Stojí za recepturami všech destilátu v nabídce palírny Žufánek, a ani tento kousek není výjimkou. 

Bohemian Gin
  • Země: Česká republika
  • Palírna: Žufánek
  • ABV: 45 %

Moje hodnocení

90 %

Jak je Bohemian Gin vyráběn

Samotný Bohemian Gin vzniká z líhu, který je pálen v kojetínském lihovaru. Kromě líhu obsahuje celou řadu bylinek, tak jak je u ginů zvykem. Těšit se však můžete na vůni bylinek, které moc dobře znáte z českých luhů a hájů, případně babiččiny zahrádky. Bohemian Gin totiž obsahuje například meduňku, pampelišku, mateřídoušku či třeba brusinky. Nechybí samozřejmě ani jalovec, který ginu dodává příjemně nahořklou pryskyřičnou chuť a vůni. Nicméně ochutnat můžete třeba makový Bohemian Gin.

Bohemian Gin 2

Všechny použité bylinky jsou smíchány s lihem, ve kterém se za studena macerují po celých třicet šest hodin. Poté už je na řadě dvojnásobná destilace v tradičním ginovém destilačním kotli a naředění výsledného destilátu demineralizovanou vodou. Výsledkem je bylinkový gin s 45% obsahem alkoholu. 

Lahev, kterou nepřehlédnete

Přestože se asi shodneme, že základem je především chutný destilát, osobně nedám dopustit na kousky, které se kromě výborné chuti mohou pochlubit také unikátním obalem. Tohle kritérium Bohemian Gin jednoznačně splňuje. V souladu s obsaženými bylinkami z českých luk a hájů zdobí bílou lahev pestrobarevný design odkazující na tradiční staročeské motivy, jaké známe třeba z tradičních krojů. Samozřejmě nechybí lehce moderní pojetí, díky kterému se bude lahev skutečně vyjímat v každé sbírce destilátů. 

TIP

Pokud hledáte nejlepší gin, tak OMG Gin nebo Botanist Dry Gin jsou dobrá volba.

Mohlo by vám chutnat:

Moje hodnocení

Závěrem nezbývá než říct, že tenhle gin se opravdu povedl. Ať už jste bohémové, zarytí vlastenci, kteří nedají dopustit na všechno „tradičně české“, nebo prostě chcete zkusit něco nového, Bohemian Gin vás rozhodně nezklame. A stylová lahev je už jenom krásnou třešničkou (nebo spíše jalovčinkou?) na dortu.

Podobné příspěvky