Domů » 40letý rum – do jakých starých rumů investovat?

40letý rum – staré investiční rumy [přehled]

40lete Rumy Cover

Rumy zrající 40 let jsou vyzrálé a vzácné rumy, které stojí dost peněz. Asi z toho důvodu si je lidé pořizují jako investiční alkohol. Takhle dlouho stařené rumy mají vynikající aromatický a chuťový charakter. Měl jsem štěstí, že jsem se dostal ke dvěma vzorkům, které jsem mohl ochutnat. Pojďte se podívat, jaké 40leté rumy je možné koupit v obchodech.

Pokud si rádi vychutnáte dobrý a kvalitní rum, možná se občas plácnete přes kapsu a uděláte si radost nějakým starším kouskem, který díky dlouhému zrání v dřevěných sudech získal krásně komplexní sud. Málokdy se však jedná o rum, jehož věk překračuje dvacet let. Starší rumy se vzhledem k opravdu vysoké hodnotě stávají spíše investičními a sběratelskými kousky, které si jejich majitel při večerním popíjení pravděpodobně nenalije. A ať už hledáte inspiraci na vaši příští investici do alkoholu, nebo se jen chcete pokochat opravdu vyzrálými kousky, pojďte se spolu s námi podívat na nejlepší čtyřicetileté rumy.

Dictador Jerarquia Borbon 40y 1980

Dictador Jerarquia Borbon 40y 1980

Hned několik čtyřicetiletých rumů nechybí v sortimentu oblíbené karibské značky Dictador. Rum Jerarquia Borbon je součástí nejstarší rumové edice na světě, Jerarquia, a podobně jako další rumy z této řady vznikl ze soukromých zásob majitele značky. Destilován byl už v roce 1980 a následně si čtyřicet let poležel v prvotřídních dubových sudech po sherry a portském. Lahvován byl v roce 2020 a k dostání je nepřekvapivě pouze limitované množství kusů. 

Dictador Jerarquia Fino 40y 1980

Dictador Jerarquia Fino 40y 1980

V exkluzivní edici Jerarquia – jejíž název v překladu ze španělštiny znamená “hierarchie” – najdeme také další čtyřicetiletý rum, Dictador Jerarquia Fino. I tentokrát byl rum destilován už v roce 1989 a po čtyřech dekádách zrání v sudech z amerického dubu byl stočen do lahví. 

Oproti Dictador Jerarquia Borbon se však může pochlubit mírně vyšším obsahem alkoholu (zatímco Borbon má pouze 41 %, Fino obsahuje 43 %) a také vyšší cenou, která se momentálně pohybuje kolem osmnácti tisíc korun za 0,7 litru. 

Dictador 2 Masters Royal Tokaji

Dictador 2 Masters Royal Tokaji

Vskutku prvotřídní čtyřicetileté rumy Dictador najdeme také v edici 2 Masters, která spojuje dva mistry ve svém oboru. Příkladem může být právě Dictador 2 Masters Royal Tokaji, kolumbijský rum stařený unikátní metodou ve vinných sklípcích vyhlášeného maďarského vinařství Royal Tokaji, jejichž stavba se datuje až do 13. století. 

Samotný rum byl destilován v roce 1977 a posledních sedm měsíců svého čtyřicetiletého zrání strávil v tři sta litrových dubových sudech po víně značky Royal Tokaji. Výsledkem je limitovaná edice elegantního rumu, který se stane ozdobou každé investiční sbírky. 

Malteco 37y 1980

Malteco 37y 1980

Posledním kouskem na našem dnešním seznamu je rum 37letý rum Malteco. Jedná se o panamský rum destilovaný v roce 1980, který dozrál ve vysoké nadmořské výšce v Guatemale v sudech po americkém bourbonu. Lahvován byl v roce 2017 v Itálii. 

Rum na první pohled zaujme nejen tmavě jantarovou barvou, ale také stylovou číslovanou lahví ve sběratelské dřevěné kazetě, která z něj dělá skutečně luxusní kousek. Vzhledem k tomu, že cenově se zatím nepohybuje v natolik závratných sumách jako některé z lahví výše, se může stát ideální investiční lahví začínajícího sběratele. 

Black Tot 40y

Black Tot Rare Old 40

Čtyřicetiletý rum značky Black Tot, která stojí za rumy inspirovanými blendy britského námořnictva, byl “zrozen” ještě dříve – destilován byl už v roce 1975 v Nové Guyaně. Zajímavostí je, že destilerie, kde byl rum vyroben, už nějaký ten pátek neexistuje. 

K destilaci bylo použito historické destilační zařízení ze dřeva a rum byl uložen k tropickému zrání do sudů z bílého amerického sudu po bourbonu. K samotnému lahvování destilátu s 44,5 % alkoholu došlo až v roce v dalekém Skotsku, odkud je rum rozvážen do celého světa. 

Dictador 2 Masters Royal Tokaji

Dictador 2 Masters Barton

Druhým čtyřicetiletým rumem v edici Dictador 2 Masters je destilát vytvořený ve spolupráci s kentuckou destilerií Barton. Rum se 45% obsahem alkoholu byl destilován v roce 1982 a na závěr čtyřicetiletého zrání byl přesunut do sudů po pšeničném bourbonu amerického producenta bourbonu Barton 1792. Lahví bylo vyrobeno pouze 462 ručně číslovaných kusů, a pokud tak chcete jeden z nich zařadit do své sbírky, připravte se na cenu přesahující třicet tisíc korun za láhev.

Časté otázky

1️⃣Je stařený rum lepší než ten mladší?

Ano, většinou tomu tak je, že starší rum je lepší oproti těm mladším. Je to dané tím, že rum se musel nějakou dobu formovat (zrát) v sudech. Kvůli tomu se z něho vypařila část tekutiny, rum nasával chutě a vůně ze sudů, kde ležel. Takový rum má lepší charakteristiku a jeho chutě jsou komplexnější.

2️⃣Jaký 40letý rum je nejdražší?

Z volně dostupných je to Black Tot Rare Old, ale na objednávku můžete mít DICTADOR GENERATIONS EN LALIQUE 1976 s perfektní designouvou karafou. Hádejte, kolik stojí? Zkuste si nejdřív odpovědět a pak teprve klikněte na odkaz.

Podobné příspěvky