Domů » Nejlepší Aperol Spritz – jak ho namíchat [tajná RECEPTURA]

Nejlepší Aperol Spritz – jak ho namíchat [tajná RECEPTURA]

Nejlepsi Aperol

Aperol Spritz je italský koktejl, který v posledních letech zaznamenal obrovský růst popularity po celém světě. Tento osvěžující nápoj, jehož základem je likér Aperol, prosecco a soda, je ideální pro letní měsíce a je symbolem italského „aperitivo“ – období před večeří, kdy se podávají lehké nápoje a občerstvení. Namíchat si ho můžete sami a jednoduše doma. Jak na to vám ukážu v tomto návodu.

Historie Aperol Spritz

Příběh Aperol Spritz začíná v roce 1919 v Itálii, kdy bratři Barbieri představili likér Aperol na mezinárodní výstavě v Padově. Aperol byl původně vytvořen jako lehčí alternativa k tehdy oblíbeným hořkým likérům, s obsahem alkoholu pouze 11%. Jeho jedinečná chuť pochází z tajné směsi ingrediencí, včetně pomerančové kůry, rebarbory, jalovce, fenyklu a mnoha dalších bylin a koření.

Vznik Aperol Spritz

Ačkoliv Aperol byl vynalezen v roce 1919, Aperol Spritz, jak ho známe dnes, se objevil až o několik desetiletí později. Jeho vznik je spojen s regionem Benátsko, kde bylo zvykem „rozředit“ bílé víno trochou vody, což se nazývalo „spritz“. Tato praxe byla později obohacena o přidání Aperolu a tak se narodil Aperol Spritz.

Aperol Spritz Pridani Prosecca

Výběr prosecca pro Aperol Spritz

Prosecco je klíčovou součástí Aperol Spritz a jeho výběr může významně ovlivnit celkovou chuť koktejlu. Správný výběr prosecca je tedy zásadní pro přípravu dokonalého Aperol Spritz. Existují různé typy prosecca, které se liší sladkostí. Pro Aperol Spritz se obecně doporučuje používat prosecco typu Brut, které je na sladké stupnici vín na suchém konci. To pomáhá vyvážit sladkost Aperolu a dodává koktejlu správnou osvěžující chuť.

Přestože může být lákavé šetřit na proseccu, když ho mícháte s jinými ingrediencemi, kvalita prosecca může výrazně ovlivnit chuť koktejlu. Levnější prosecca mohou být často příliš kyselá nebo mohou obsahovat nepříjemné tóny, které mohou narušit harmonii chutí v Aperol Spritz. Doporučuje se proto vybírat kvalitnější prosecco, aby byl výsledný koktejl co nejlepší.

Recept na Aperol Spritz

Aperol Spritz je jednoduchý na přípravu a vyžaduje jen několik základních ingrediencí. Prosecco by mělo mít lehkou, svěží chuť s tóny zeleného jablka, hrušky a bílých květin. Některá prosecca mohou také obsahovat náznaky citrusových plodů, melounu nebo mandlí. Všechny tyto chutě by měly dobře doplňovat chuť Aperolu a pomerančového plátku v Aperol Spritz. Zde je klasický recept:

Priprava Aperol Spritz

Ingredience

Příprava

  1. Do velkého skleněného poháru vložte několik kousků ledu.
  2. Přidejte Aperol a prosecco.
  3. Doplňte sklenici sodou.
  4. Nakonec přidejte plátek pomeranče jako dekoraci a mírně promíchejte.
  5. Aperol Spritz je připraven k podávání.

Varianty Aperol Spritz

Ačkoliv je klasický Aperol Spritz nesmírně oblíbený, existuje i řada variant, které stojí za to vyzkoušet.

Varianty Aperol Spritz

Campari Spritz

Campari Spritz je jedna z variant, která nahrazuje Aperol likérem Campari. Tento drink je hořčí a silnější než klasický Aperol Spritz, ale je rovněž velmi osvěžující.

Limetkový Spritz

Tato varianta přidává do mixu šťávu z limetky pro extra citrusový nádech. Je to skvělá alternativa pro ty, kdo preferují více kyselosti v jejich koktejlech.

Grapefruitový Spritz

Grapefruitový Spritz nahrazuje plátek pomeranče plátkem grapefruitu a přidává špetku soli na okraj sklenice pro zvýraznění chuti.

Pravidla pro správný Aperol Spritz

Aperol Spritz je nejen o správných ingrediencích, ale také o správném postupu. Zde jsou některá základní pravidla

Chuť

Aperol Spritz by měl být vždy svěží a osvěžující, nikdy příliš sladký. Pokud je váš koktejl příliš sladký, můžete přidat trochu více sody.

Sklenice

Správná sklenice pro Aperol Spritz je velký vinný pohár. Tento typ sklenice umožňuje správné poměry ingrediencí a také pomáhá udržet nápoj chladný.

Postup

Vždy začněte s ledem, poté přidejte Aperol, pak prosecco a nakonec sodu. Tímto způsobem se ingredience správně promíchají a vytvoří harmonickou chuť.

Závěr

Aperol Spritz je skvělý koktejl pro teplé letní dny nebo kdykoliv, když si chcete dopřát trochu italského šarmu. S jeho jednoduchým receptem a osvěžující chutí je ideální pro jakoukoli příležitost. Ať už si ho vychutnáte s přáteli na zahradní párty nebo si ho dopřejete sami pro sebe, Aperol Spritz je vždy skvělou volbou.

Časté otázky

Nesmírně, protože prosecco může celkový dojem z drinku zkazit. Výběr správného prosecca může být klíčem k přípravě dokonalého Aperol Spritz. Nejlepší je experimentovat s různými značkami a typy prosecca, dokud nenajdete to, které vám nejlépe vyhovuje. Ať už se rozhodnete pro jakékoli prosecco, důležité je vychutnat si Aperol Spritz a sdílet ho s přáteli.

Prosecco by mělo mít lehkou, svěží chuť s tóny zeleného jablka, hrušky a bílých květin. Některá prosecca mohou také obsahovat náznaky citrusových plodů, melounu nebo mandlí. Všechny tyto chutě by měly dobře doplňovat chuť Aperolu a pomerančového plátku v Aperol Spritz.

I když je prosecco tradiční součástí Aperol Spritz, existují alternativy, které mohou být použity, pokud nemáte prosecco po ruce, nebo chcete vyzkoušet něco nového.

  • Španělské Cava – je španělské šumivé víno, které je často považováno za dostupnější alternativu k francouzskému šampaňskému. Je vyrobeno stejnou metodou jako šampaňské a má podobně jemné bublinky. Jeho svěží a ovocná chuť dobře doplňuje Aperol, což ho činí vhodnou náhradou za prosecco.
  • Lambrusco – je italské šumivé víno, které je unikátní tím, že je červené. Použití Lambrusca místo prosecca vytvoří Aperol Spritz s hlubší barvou a ovocnější chutí. Mějte však na paměti, že Lambrusco může být sladší než prosecco, takže budete možná chtít upravit množství Aperolu nebo sody, abyste dosáhli správné rovnováhy chutí.
  • Sekt – je německé šumivé víno, které je také vhodným náhradníkem prosecca v koktejlu Aperol Spritz. Jeho chuť se liší v závislosti na odrůdě hroznů, které byly použity k jeho výrobě, ale obecně je svěží a ovocný, což dobře doplňuje chuť Aperolu.

Stejně jako u ostatních náhrad, i když sekt může vytvořit chutný a osvěžující koktejl, technicky už to nebude Aperol Spritz. Ale pokud jde o to si vychutnat skvělý nápoj, nevadí, jak jej nazvete!

Podobné příspěvky